Değerlerimizi öğretelim

0
122

Yeni eğitim öğretim yılının açılışı Ali Hikmet Paşa İlkokulu’nda yapıldı. Öğretmenlere seslenen Vali Ersin Yazıcı, “Velilerimizin en kıymetli varlıkları sizlere emanet. BENGİ projesi adı altında başlattığımız kampanyayla yolumuza devam edelim. Değerler eğitimi hem velilerin hem de eğitimcilerin önemle üzerinde durması gereken bir konu. Çocuklarımıza değerler dünyasını tanıtmaya önem verelim. Çocuklarımızı birey olarak desteklerken, onları yaşadıkları topluma katkı sağlayan bir üye olarak yetiştirmek de çok önemli” dedi.

Eğitim-öğretim yılının açılış töreni Ali Hikmet Paşa İlkokulunda yapıldı. Balıkesir’de yaz tatilinin ardından 187 bin 843 öğrenci ve 15 bin 196 öğretmen ilk ders zili ile okula başladı. Törende okulun 4. sınıf öğrencileri, bu yıl okula başlayan 1. sınıf öğrencilerini çiçeklerle karşılayarak, el ele tutuşup sınıflarına kadar eşlik etti.
İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız yeni eğitim öğretim yılında 187 bin 843 öğrencinin ders başı yaptığını söyledi.

“YENİ BİR DÖNEME BAŞLADIK”

Törende konuşan Vali Ersin Yazıcı, 8 ay boyunca herkesin mutlu olacağı, hayatın kilometre taşlarında çok önemli yer edecek bir döneme başladıklarını söyledi.
Öğretmenlere ve öğrencilere seslenen Vali Yazıcı, “Velilerimiz burada. Velilerimizin en kıymetli varlıkları bugün itibarıyla sizlere emanet. Bu emanete layıkıyla sahip çıkacağınızdan eminim. Bu emanetleri hem akademik anlamda doldurarak hem milli ve manevi anlamda doldurarak ülkemizi geleceğimizi teslim edeceğiz. Derslerle birlikte hayat devam edecek.

Öğrencilerim, vali amcanız olarak sizden bir şey istiyorum: Herkes ama herkes mutlaka kitap okumalı. Bu alışkanlık bu yaşlarda kazanılmalı. Bu alışkanlığın kazanılmasında velilere de büyük iş düşüyor. Siz de kitap okuyarak destek olun. El birliğiyle tüm kurum ve kuruluşlarla BENGİ projesi adı altında başlattığımız kampanyayla yolumuza devam edelim. Gelecek nesillerin sorumluluğu hepimizin omzuna yüklenmiştir. Değerler eğitimi hem velilerin hem de eğitimcilerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Çocuklarımıza değerler dünyasını tanıtmaya önem verelim. Çocuklarımızı birey olarak desteklerken, onları yaşadıkları topluma katkı sağlayan bir üye olarak yetiştirmek de çok önemlidir. Yeni eğitim öğretim yılı hayırlı uğurlu olsun. Okulumuzun yeni binası eğitim camiasına hayırlar getirsin” dedi.

“EĞİTİM CAMİAMIZIN YANINDAYIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da; yeni eğitim öğretim yılının ilk dersinde öğrencileri yalnız bırakmadı. Yılmaz, “Her daim eğitimci kadrolarımızın ve öğrencilerimizin yanındayız” dedi.

Yılmaz, “5 yıl Karesi Belediye Başkanlığı yaptım. Valim Ersin Yazıcı ile beraber üç yıldır idari görevler üstleniyoruz. Kaymakamımız Abdülkadir Demir ile de üç yıl Karesi’de beraber görev yaptık. Her ikinizin de eğitime verdiği önemi çok iyi biliyorum. Başlatmış olduğunuz BENGİ projesi Balıkesir’de bir çığır açtı. Özellikle her ilçede okuma günleri düzenlemeniz, bütün kaymakamlarımıza; kendinize okullar seçin, oralarda çocuklarla birebir ilgilenin diyerek; il ve ilçe müdürlerini bizzat görevlendirmeniz, ileriki yıllarda bugün yapılmış olan çalışmaların neticesini pozitif olarak Balıkesir hayatında gözler önüne serecek.

Çünkü eğitim anında sonuç veren bir şey değil. Binaları çok hızlı yaparsınız, 18-20 ayda işte bu arkamda görmüş olduğunuz bu görkemli bina bitti. Bunun içerisini dolduracak, nitelikli işlerin yapılmasını sağlayacak hem eğitim kadrosunun hem de öğrencilerin; titiz, güzel bir planlamayla sürekliliği arz eden bir şekilde gelişimini devam ettirmek lazım. Ben Kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum. Altıeylül Kaymakamımız Dr. Oktay Kaya’nın da yapmış olduğu hizmetleri biliyoruz. Ama bütün sınıflarda bir kütüphane olsun projesiyle sınıfların hepsine birlikte kütüphane kurduk. Zannettim ki; bu kütüphanelerdeki kitaplar, kendi halinde kalır, öğretmenlerimiz okutursa okunur ama öyle bir program yapıldı ki bütün öğretmenlerimizin her gün kaç öğrenci kaç sayfa kitap okudu, okuduğu kitapla ilgili geri bildirim ne verdi gibi bir takip sistemi oluşturuldu. İşte başarı takipten geliyor.

Ben valimizin her ilçede okuma günü düzenleyip bu okullardaki sportif faaliyetleri takip etmesi çocukların sosyal hayatında gelişmesiyle ilgili göstermiş olduğu özveriyi ve tüm daire müdürlerimizin, il müdürlerimizin bu konudaki hassasiyetinin en üst düzeyde olduğunu görmek bizi çok mutlu ediyor” diye konuştu.

“EĞİTİMCİ KADROLARININ YANINDAYIZ”

Öğretmenlere de seslen Yücel Yılmaz, şunları söyledi: “Gerek Büyükşehir Belediyesi olarak, gerek ilçe belediye başkanlarımız olarak her daim okullarımızın eğitimci kadrolarının yanındayız. İl ve ilçe milli eğitim müdürlerimizle beraber okullarımızın zamana uyum sağlaması, binalarda yapılması gereken değişiklikler konusunda plan çerçevesinde hepsini yerine getirmek arzusu içerisindeyiz. Eğitim öğretime yeni başlayan minik kardeşlerimize başarılar diliyoruz, tüm öğretmen ve öğrenci arkadaşlarıma eğitim öğretim yılının huzurlu mutlu geçmesini Allah’tan niyaz ediyorum.”

‘NEVİN UÇAN AKIL VE ZEKA OYUNLARI’

Program sonunda Vali Ersin Yazıcı, Ali Hikmet Paşa İlkokuluna kazandırmış olduğu ‘Nevin Uçan Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı’ için hayırsever Doktor Necdet Uçan’a teşekkür plaketi takdim etti.

Törene Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur ve Pakize Mutlu Aydemir, İl Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutan Vekili Albay Ahmet Kibar, Bakım, Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi Komutan Vekili Piyade Albay Evren Ünal, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here