“Dengeli beslenin, sağlıklı yaşayın”

0
107

ReForm Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi sahibi Diyetisyen Tümay Karlıdere, kortizol hormonu ve bağırsak sağlığı konusunda açıklamada bulundu.

Karlıdere, yaptığı açıklamada kortizol hormonunun böbrek üstü bezinden salgılanan bir stres hormonu olduğunu, kortizol arttıkça yağlanmanın da arttığını söyledi.

Karlıdere, günlük hayatta karşılaşılan stres ve uykusuzluğun kortizol hormonunun kanda artmasına sebep olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Bu da kandaki şekerin seviyesini yükseltir. Sonuçta kan insülin seviyesinde de artış meydana gelir. Kortizolün kanda artması karın bölgesinde yağlanma ile sonuçlanır. Stresli kişiler genellikle tatlı, kek, pasta, bisküvi, çikolata tarzı besinleri tüketerek duygusal rahatlama hissederler. Bu durum da vücutta kronik iltihaplanma ve yağlanmaya sebep olur.”

Karlıdere, bağırsak sağlığı konusunda şu bilgiyi verdi: “Bağırsak sağlığı ve bağırsak florası bozuk olan kişilerde kilo alımı çok sık olmaktadır. Sağlıksız gıdalarla beslenen (işlenmiş ve paketlenmiş gıdalar, şeker, alkol gibi) kişilerin bağırsaklarındaki yararlı bakteriler ölmekte ve zararlı bakteriler çoğalmaktadır. Ayrıca stres ve hareketsiz yaşam da bağırsak düzeninin bozulmasında etkilidir. Probiyotik ve prebiyotik gıdalar, farklı sebze, meyve ve fermente gıdaların tüketimi bağırsak sağlığını kuvvetlendirir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here