“Diyabet’te aileye dikkat!”

0
38

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ nedeniyle açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet  Burak Öztop, Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmak ve bu hastalıktan etkilenen aileleri desteklemek amacıyla ‘Diyabet ve Aile’ temasının seçildiğini söyledi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet  Burak Öztop, ‘14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada günümüzde 425 milyondan fazla insanın diyabetle yaşadığını söyledi.

“DİYABETTE ERKEN TANI ÖNEMLİ”

Hala diyabetle yaşayan iki kişiden birinin tanı almadığını ve bu bireylerin çoğunun Tip 2 diyabetli olduğunu kaydeden Öztop, “Diyabetin komplikasyonlarını önlemek ve sağlıklı sonuçlara ulaşmak için erken tanı ve tedavi önemlidir. Tüm aileler diyabet hastalığından potansiyel olarak etkilenmektedir ve bu nedenle her tür diyabet için belirti, semptom ve risk faktörleri hakkında farkındalık erken teşhis etmede hayati öneme sahiptir. Diyabet hastalığı komplikasyonlara neden olabileceği için çok önemli bir hastalıktır.

Diyabetli birey olarak uzun yıllar sağlıklı ve sorunsuz yaşamak mümkündür. Ancak kan şekeri uzun süre yüksek kalması durumunda bazı insanların gözlerinde, böbreklerinde, sinirlerinde ve ayaklarında problemler ortaya çıkabilir. Diyabetli hastalarda kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riski artabilir. Bu komplikasyonlardan korunmak için kan şekerinizi, sağlıklı bireylerin seviyesinde tutmak önemlidir. Kan şekerinizi sık ölçüp, normal sınırlara yakın seviyelerde olmasını sağladığınız sürece bu komplikasyonların gelişimini önleyebilirsiniz” dedi.

“DÜZENLİ AKTİVİTE VE SAĞLIKLI BESLENME RİSKİ AZALTIYOR”

Düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam ortamlarının teşvik edilmesi yoluyla hastalığa yakalanma riskinin büyük oranda önlenebildiğini belirten Öztop, açıklamasına şöyle devam etti: “Sağlıklı beslenme ve egzersiz önerileri kişinin yaşına, cinsiyetine, spor geçmişine, fiziksel aktivite düzeyine, diyabetin türüne, diğer hastalıklarına ve hastanın yaşadığı çevreye, göre şekillenir. Diyabetli bireyin öncelikle davranış değişikliği yaparak fiziksel olarak daha aktif olduğu bir yaşam biçimini benimsemesi ve sağlıklı beslenmesi gereklidir. Günde 3 ana öğün ve ara öğünler yaparak beslenmesi, mümkünse her ana öğünde salata ve sebze yer alması özellikle kan şekerini yükselten gıdalara uyumu kolaylaştırır.

Orta veya hatta düşük yoğunlukta düzenli fiziksel aktivite diyabet görülme riskini ve insüline direnci azaltmaktadır. Aynı zamanda kilo kontrolünde etkilidir ve kalp dolaşım sistemini destekler. Tip II diyabetli kişilere düzenli olarak düşük ve orta düzeyde fiziksel aktivite yapmaları önerilmektedir. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, otobüsten iki durak önce inerek o mesafeyi yürüyerek gitmek arabanızı daha uzak mesafeye bırakarak evinize kadar yürümek gibi alışkanlıklarla fiziksel aktiviteyi yaşamınıza dahil etmek önemlidir.” Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here