“Doğalgaz güvenlidir”

0
556

Aksa Balıkesir Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Bölge Müdürü Ferhat Öztürk, Balıkesir il merkezi başta olmak üzere Edremit, Burhaniye, Bandırma, Havran, Bigadiç ve Kepsut’ta doğalgaz kullanıldığını, 2022 yılında da Ayvalık halkının doğalgazla tanışacağını söyledi.

“DOĞALGAZ ÇEVRECİDİR, DOĞAYI KORUR”

Aksa Balıkesir Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Bölge Müdürü Ferhat Öztürk, doğalgaz fatura ödemelerinde abonelere taksit konusunda yardımcı olduklarını ifade ederek, sobayla ısınan aileleri doğalgaz kullanmaya davet etti.

Öztürk, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada, doğalgazın en önemli çevresel özelliklerinden birinin de, diğer yakıtlara göre daha verimli ve temiz bir gaz olması olmasını gösterdi.

Doğalgazın, diğer fosil yakıtlara alternatif olarak kullanılması sonucu petrol rezervlerinin korunmasını sağladığını ve ayrıca ormanların ısınma amacıyla yok edilmesinin önüne geçtiğini anlatan Öztürk, böylece ekolojik dengenin korunmasına önemli yönde etki etiğini ifade etti. Öztürk, doğalgazın özelliklerini şöyle sıraladı: “Temiz bir yakıt olan doğal gazın içerisinde kükürt ve yanmayan partiküller gibi maddeler olmadığından çevresel etkileri oldukça iyidir. Bu nedenle doğal gaz yakma sistemlerinde ısı geçişinin büyük oranlarda taşınımla olduğu düşünülürse ısı transfer yüzeylerinde kirlenmeyle ısı geçişini kötüleştiren şartlar da oluşmaz. Doğalgazın içinde yanmayan madde bulunamadığı ve hava ile çok iyi karışabildiği için yanmamış yakacak kaybı yoktur. Baca kayıpları diğer yakıtlara oranla daha azdır. Doğal gazın yük değişimlerine kolayca cevap verebilecek şekilde otomatik kontrolleri kolaydır. Ayrıca yakıldığı cihazın rejim şartlarına ulaşması kısa bir zamanda olur.”

“DOĞALGAZ TASARRUFLUDUR”

Doğalgazın, depolama ve taşıma hizmeti gerektirmediğinden dolayı yer, zaman ve iş gücünden tasarrufu sağladığını anlatan Öztürk, “Evinize doğal gaz kurulumu için harcadığınız ilk yatırım maliyetinizi üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde amorti edebilir, ilerleyen yıllarda ise aile bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Doğalgaz diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında önemli ölçüde ekonomiktir.

Doğalgaz kullanarak mutfaktaki pişirme amaçlı enerji harcamanızı yüzde 80 oranında azaltabilirsiniz. Banyo için tüp kullanıyorsanız o da doğal gazla kat kat daha ekonomik hale gelecektir. Bunun yanında hem evinizin tüm odalarını ısıtabilir, hem de daha verimli bir enerji kaynağından ekonomik bir biçimde faydalanabilirsiniz. Doğalgazla ısınırken oda sıcaklık termostatınızı sadece bir derece düşük sıcaklığa ayarlayarak yüzde 6 doğal gaz tasarrufu yapabilirsiniz. Doğalgaz ile evinizin her yerinin eşit ve ekonomik ısınması sağlanır. Doğalgazlı cihazlarda sıcaklık kontrolü çok hassas olarak yapıldığı için hem yakıt kaybı azalır hem de konfor ve enerji tasarrufu sağlanır. Doğalgaz her an için kullanıma hazırdır. Doğalgazlı cihazlarda ısı geçişi kısa sürede olur. Doğal gaz sıcak su konforu sağlar. Sıcak su için tüp ya da termosifon kullanıyorsanız doğalgaza geçerek kat kat daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Ayrıca daha verimli bir enerji kaynağından ekonomik bir biçimde faydalanabilirsiniz. Doğalgaz kombi sistemleri ani su ısıtıcısı mantığıyla çalıştığı için hazırda sıcak su bekletmez, bu da enerji tasarrufu yapmanızı sağlar” dedi.

“DOĞALGAZ OCAK KULLANIMINDA DA AVANTAJLIDIR”

Doğalgazın, diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında önemli ölçüde ekonomik olduğunu söyleyen Öztürk, “Doğalgaz kullanarak mutfaktaki pişirme amaçlı enerji harcamanızı yüzde 80 oranında azaltabilirsiniz. Elektrikli ocak kullanımlarında elektrik kesintilerinde yaşanan mağduriyet doğal gaz sisteminde yaşanmamakta, ocak kullanımı kesintisiz şekilde devam edebilmektedir. Doğalgaz güvenlidir ve kullanımı pratiktir. Doğalgaz kullanımında taşıma ve depolama yoktur. Menfezlerinizi (havalandırma) kapatmadığınız sürece patlama riski olmaz. Doğalgaz zehirli bir gaz değildir. Doğalgaz ile evinizi oda oda istediğiniz ısılarda ısıtabileceğiniz gibi tek bir noktadan oda termostatı ile de kontrol sağlayabilirsiniz. Yeni nesil oda termostatları ile cep telefonlarınız aracılığıyla evinizin ısısını kontrol edebilir ve düzenleyebilirsiniz. Ayrıca kombileriniz akıllı ev sistemleri ile entegre edilebilmektedir” diye konuştu.

“KOMBİ BAKIMI ÖNEMLİ”

Öztürk, doğalgazın kullanıldığı cihazların zamanında yaptırılacak periyodik bakımlarının güvenli ve ekonomik bir kullanım için önem taşıdığını hatırlatarak, “Doğalgaz yakıcı cihazlarınızın bakımlarının zamanında yaptırılması, ekonomik gaz kullanımı için son derece önemlidir. Kullanıcıların bazı basit bilgi ve önlemlerle güvenli, ekonomik ve verimli gaz kullanımı son derece kolaydır. Bu cihazlar modern teknolojilerin kullanıldığı cihazlar olup doğal gazın yerleşim yerlerinde gerek evlere gerek sanayi tesislerine ulaştırılan çelik hatlar da yine modern teknolojinin kullanıldığı en yeni ürünlerden üretilmiş, dünya standartlarında ve alanında uzman olan personelimizin denetimi ve kontrolünde projelendirilerek tesis edilmektedir” dedi.

“ELEKTRİK KESİNTİSİNDE CİHAZ KAPATILMALI”

Balıkesir Bölge Müdürü Ferhat Öztürk, kış mevsiminde hava şartlarının ağır olduğu durumlarda ülke genelinde olduğu gibi Balıkesir’de de zaman zaman yaşanan elektrik kesintileri sonrasında, doğalgaz yakıcı cihazlarınızın zarar görmesinin engellenebileceğini, bunun için elektrik kesintisi sırasında cihazların kapalı konuma getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Cihazın kapalı konuma getirilmesiyle ani elektrik şokuna maruz kalmasının önleneceğini ve tekrar çalıştırıldığında daha güvenli kullanılabileceğini belirten Öztürk, “Böylece, kombi, kazan, kat kaloriferi, soba gibi doğalgaz yakıcı cihazları elektriklerin verilmesi sonrasında oluşacak ani yüklenmelerin vereceği zararlardan korumak mümkün olacaktır. Çünkü, kesilen elektriklerin tekrar gelmesi anında bütün doğalgaz cihazları aynı anda devreye girer, bu durum ise servis regülatörlerinin emniyet valflerinin kapanmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle, elektrikler kesilip yeniden geldikten sonra doğalgazlı cihazlar kademeli olarak devreye alınmalı” diye konuştu.

“24 SAAT YARDIMA HAZIRIZ”

Aksa Balıkesir Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Bölge Müdürü Ferhat Öztürk, doğalgaz kullanımında dikkat edilmesi gereken bu durumlarda gaz arzıyla ilgili sorun yaşanması halinde abonelerin 7 gün 24 saat boyunca Doğal Gaz Acil 187 nolu telefonu arayıp görevli ekiplerden yardım alabileceklerini de sözlerine ekledi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here