Doktorun sanat aşkı

0
9

39 yıllık İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Hüseyin Balkancı, Türkiye’nin Türk Sanat Müziği’nin oscarı kabul edilen ve TRT işbirliğiyle düzenlenen ‘Amasya Altın Elma Beste Yarışması’nda ‘Ben Sana Aşık Oldum’ eseri  ile Türkiye birincisi oldu. Meslek yaşamında muayene ettiği on binlerce hastaya yazdığı reçetelerin yanına 800 şarkı sözü, 9 şiir kitabı ekleyen Balkancı, aşka dair yazdığı şiir ve güfteleriyle Avni Anıl, Selahattin İçli, Amir Ateş gibi bir çok ünlü ses ile ortak esere imza attı.

HASTANE KOROSUNDA BAŞLADI

Balıkesir Devlet Hastanesi’nde İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Doktor Hüseyin Balkancı, 20 yıl önce hastane bünyesinde kurulan Türk Sanat Müziği Korosu’nda solist olarak başladığı müzik yaşamında zirveye çıktı.

Koroda solistlik yaparken iki konser sonrası koro dağılınca ünlü bestekar ve Koro Şefi Sıtkı Sahil’in korosuna geçtiğini belirten Hüseyin Balkancı, yazdığı şiirlerin Sıtkı Sahil tarafından bestelenip şarkıya dönüşmesiyle, yazdığı aşk şiirlerine hız vererek 9 kitaba ulaştı. 2017’de Amasya’da yapılan ‘Altın Elma Türk Sanat Müziği Beste Yarışması’nda ‘Hala Senin Aşkınla Yanıyorum Sönmedim’ eseriyle birincilik kürsüsüne çıkan Balkancı, geçtiğimiz hafta yapılan yarışmada da ‘Ben Sana Aşık Oldum’ eseri ile Türkiye birincisi oldu.

ŞİİRLERİNİ ÖNCE HEMŞİRELERE VERDİ

1998 yılında Devlet Hastanesi korosunda solist iken şiir kitabı hazırlayan ve dört hemşire arkadaşına ilk şiirlerini veren, kitap çıktıktan sonra da merhum Koro Şefi Op. Dr. Hüseyin Tekin’in ‘Ben beste yapmak istiyorum bana şarkı sözü yazar mısın’ teklifi ile şiir yazmayı sürdürdüğünü kaydeden Doktor Hüseyin Balkancı, “2000 yılında Sıtkı Sahil hocanın korosuna geçmiştim, Sıtkı Hocaya gösterdim şiirlerimi. Sıtkı Hoca sende başka şiir var mı diyerek eski defterlerimi aldı ve bir şarkı yaptı. Benim çok hoşuma gitti. Ben ondan sonra yazmaya hız verdim. Sıtkı hoca besteledi. Sıtkı hoca olmasaydı bu iş olmazdı. Sıtkı hoca beni oyuna sokan adamdı. Olay büyüdü ilk şiir kitabım ‘İnadına’yı çıkardım. Dışarıdaki bestekarlara ulaştı şu anda 9 şiir kitabı oldu” dedi.

800 ŞİİRİ BESTELENİP ŞARKI OLDU

‘Ah Bir Şaiir Olsam’, ‘Aynadaki Hayalin Beni Hala Seviyor, ‘Sanadır Kime Olacak’, ‘Şarkılar diyecek Sustuklarımı’, ‘Kaçıncı Hasret Bu’, ‘Kalbime Atılmış Bir Kör Düğümsün’, ‘Ucu Yanık Bir Mektuptur Yüreğim’, ‘Gel Diyorum Uzun Lafın Kısası’ adlı şiir kitapları yayınlanan Doktor Hüseyin Balkancı’nın 800’den fazla şiiri bestelenip şarkı oldu, 15 albümde yer aldı.

2009 yılında Amasya’da  Altın Elma Türk Sanat Müziği Beste Yarışması’nda üçüncü olarak ilk ödülünü kazanan aşk şarkıları yazan Balkancı, Yozgat, Van, İstanbul Kadıköy, Çanakkale, TRT Çocuk Şarkıları, Tekirdağ, Büyükçekmece, Antalya’da düzenlenen yarışmalarda dereceler aldı. Amasya’da düzenlenen yarışmada 2017’de ‘Hala Senin Aşkınla Yanıyorum Sönmedim’ adlı eserle birinci olurken bu yılda ‘Ben Sana Aşık Oldum’ adlı şarkıyla birincilik kürsüsüne çıktı. TRT repertuvarına 80’den fazla şarkı veren Balkancı, Ahmet Özhan, Nusret Yılmaz, Gülşah Sönmez, Cengizhan Sönmez, Bekir Ünlüataer, Aylin Şengün Taşçı başta olmak üzere 15 sanatçının albümüne eser verdi. Avni Anıl, Bilge Özgen, Selahattin İçli, Erol Sayan, Amir Ateş, Osman Babuşçu, Necdet Tokatlıoğlu ile ortak eserlere imza attı.

“ŞİİR VE MÜZİKLE NEFES ALIYORUM”

Şiir, güfte ve müziğin nefes aldığı bir alan olduğunu kaydeden Balkancı, “Hayat bir okyanussa siz de dalgıçsanız, sizde tüplerinizi almış dalmışsanız tüpleriniz bittiği zaman çıkıyorsunuz.  Şiir benim tüplerimi tazeleyen bir olay. Şiir ve müzik bana nefes veriyor, güç kazandırıyor. Hayatımda ana yemeğim doktorluk, tatlım ise şiir ve müzik. Yazdığım şiirlerin hemen hemen hepsi aşk üzerine. Çanakkale Savaşları için, Van depremi için ayrı temalı şiirler yazdım. Yazdığınız şiirlerin şarkıya dönüşmesi çok büyük bir keyif. Herkesin bildiği bir eserin söz yazarı olup dünyaya kazık çakmaya çalışıyorum” dedi.

Özel Haber: Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here