Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çabuk: Eğitimcilerin aşılanmasına öncelik verilmeli

0
107

Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çabuk, eğitimcilerin aşılanmasına öncelik verilmesini istedi. Çabuk, “Başta yüz yüze eğitimin uygulandığı okullarda görev yapan öğretmen-eğitim çalışanları olmak üzere, eğitim çalışanlarının aşıda öncelikli olması yüz yüze eğitim kaynaklı virüsle mücadele risklerini de en aza indirecektir” dedi.

Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çabuk, yaptığı açıklamada aşılamada eğitimcilere öncelik istedi. Çabuk, “Türkiye, güçlü sağlık-sosyal güvenlik sistemiyle, pandemi ile mücadelede vatandaşlarına maliyet üretmeden başarı grafiğini yüksek tutan ülkeler arasında yer almaktadır. Virüse karşı koruma sağlayan aşıların uygulanmasında, ortaya konan planlamayı ve sıralamayı, genel itibariyle kriz yönetimine ve olması gerekene uygun olduğu kanaatindeyiz.

Bu kapsamda Kovid’le mücadelede ön safta olan sağlık çalışanlarının ve yüksek risk grubunda yer alan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanların, aşılanması doğru ve gerekli olduğu herkesin ortak kanaatidir. Uzaktan eğitime son verilmesi-yüz yüze eğitime geçilmesi ile birlikte öğretmenlerin-eğitim çalışanlarının riski artmıştır. Öncelikli aşılanması gereken gruplar arasında eğitimcilerin sayılmasının zarureti ortadadır. Bu nedenle hem eğitim çalışanlarının korunması hem de eğitim çalışanları kaynaklı bulaşı riskinin azaltılması amacıyla; öğretmenlere/eğitim çalışanlarına aşı konusunda öncelik verilmesi, virüsle mücadelede takdiri olmaktan çıkıp, zorunlu hale gelmiştir.

Başta yüz yüze eğitimin uygulandığı okullarda görev yapan öğretmen-eğitim çalışanları olmak üzere, eğitim çalışanlarının aşıda öncelikli olması (öğrenciler açısından da korunma zemini üretmenin yanında) yüz yüze eğitim kaynaklı virüsle mücadele risklerini de en aza indirecektir. Öğretmenlerin asli görevlerinin dışında, COVİD İle mücadele için Dinamik Denetim ekiplerinde, Filyasyon ekiplerinde, Vefa Sosyal Destek  gruplarında, Seyahat Komisyonlarında en fazla görev alan ve halende bu ekiplerde en önde görev yapan bu eğitimci kitlenin  aşılanmasının gecikmesi bu insanları ciddi olarak tehlikeye atmaktadır” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here