EĞİTİM DÜZENİ GETİRİR

0
67

Eğitim ailede başlar derler ve doğru da söylerler. Eğitim kelimesinin önemini ve de hayatta karşımıza çıkardığı fırsatları salgın döneminde daha da açık bir şekilde anladık. Çocuklar ve gençler belki de bu dönemden fazlasıyla etkilenen taraf oldu. Fakat bu sene okulların tekrar öğrencilere açılması eğitimin aksamaması adına doğru bir karardı.

Bu süreç salgınla birlikte devam ederken üstelik bazı öğrencilerde Covid pozitif çıkma durumları yaşanmışken hala gençlerde aşı olma oranı az. Çocuklara Covid aşısı şu an söz konusu değilken gençlerin de aşıya bu denli karşı olması bulaşma zincirini kıramıyor ne yazık ki. Üstelik yüz yüze eğitimin ne kadar önemli olduğu hâlihazırda tartışılırken bu konunun bir türlü sonuca kavuşmaması pandeminin gelecek süreci hakkında büyük soruna yol açıyor.

Çocuklar bu süreçte en zayıf halka konumundaydı. Çünkü henüz salgın veya pandemi ile ilgili bir şey bilmezlerken içine düştüler ve onları korkutup toplumdan uzaklaştırmamak için her ebeveyn farklı tedbir aldı. Bu tedbirler okullarda da şu anda aynı şekilde uygulanıyor ve yine onlara bu süreçte aynı aileleri gibi bıktırmadan veya korkutmadan destek olunmalı. Örneğin, teneffüslerde maskelerini havalandırarak temiz hava almak, aşırı dezenfektan kullanımına sevk etmemek, yemekhanelerde yalnızca mesafeli de oturarak ve teneffüslerde sınıfları doğal yolla yani pencere açarak havalandırmak onların da psikolojilerini daha olumlu etkileyerek bu duruma daha normal bakabilecekler. Aynı zamanda bu onların ve tabi gençlerin geleceklerini de olumlu etkileyecek. Eğitim hayatları bıkarak ve korkarak değil daha rahat ilerleyecek.

Eğitime verilen değerin hala korunması insanı umuda sevk ediyor. Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Balıkesir’de devam eden 235 milyon liralık eğitim yatırımlarını yeni yatırım kararlarıyla 750 milyon liraya çıkarttıklarını söyleyerek bir müjde daha verdi. Özer, Altıeylül’e özel eğitim kampüsü yapılacağını, içerisinde özel eğitim anaokulu, özel eğitim uygulama okulu ve özel eğitim meslek okulu yer alacağını ve Balıkesir’e 2 Bilim Sanat Merkezi, 1 Fen Lisesi, Altıeylül ve Bandırma’ya ise 24’er derslikli ilkokul yapacaklarını açıkladı. Aynı zamanda okulların yüz yüze eğitime kontrollü bir şekilde devam edeceğini de bildirdi.

Bu olanlar ışığında bir insanın hayatında eğitimin ne denli büyük bir yer tuttuğunu ve küçük yaşlardan ölene kadar aslında hep bir eğitim sürecinde olduğu anlaşılıyor. Sonuçta İnsan eğitimle doğmaz ama eğitimle yaşar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here