Eğitim-İş: AKP iktidarı gençlerin yoksulluğunu görmüyor

0
93

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube yönetimince yapılan açıklamada siyaseten her sıkıştığında hepimiz aynı gemideyiz tekerlemesini söyleyenlerin, kaptan köşkünden başını uzatıp da makine dairesindekilerin halini görmeme inadının devam ettiği, bunun en güncel örneğinin de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Havalimanı’nda yaptığı son konuşma olduğu belirtildi.

Fahiş fiyat artışları ve kiraların artmasıyla öğrencilerin ev bulmakta zorlanmasına dair nasıl bir adım atacakları sorusu üzerine Erdoğan’ın güllük gülistanlık bir ekonomi tablosu çizdiği, ‘Biz göreve geldiğimizde üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 liracıktı. Elinize, dilinize dursun. Şu anda bunlar 650 liraya çıktı. Nereden, nereye geldik…’ ifadesini kullandığının hatırlatıldığı açıklamada şu hususlara yer verildi:

“Göreve geldiğimizde denilerek akıllıca bir tarih seçilmiş, 2000 krizi diye bilinen ve özellikle gıda fiyatlarındaki artışı 2002’de gösteren sancılı süreç işaret edilmiştir. Ekonomi derslerinde okutulacak kadar ülkenin ekonomi tarihine işleyen bir krizle şimdiyi kıyaslansa da, rakamlar birçok açıdan o dönemden kötü durumda olduğumuzu göstermekte ve kendisini yalanlamaktadır.

Üniversiteli gençlerimizin durumuna sadece temel gıda maddeleri üzerinden bakacak olursak, o tarihte bir öğrenci aldığı 45 milyon liralık (eski parayla) bursla 14 kilo peynir alabiliyorken; şimdi 10,5 kiloyu ancak alabilmektedir. Bir havuz medya yazarı herkes peynir yiyecek değil ya diye yazmadan önce temel ve en ucuz protein kaynağı olan, öğrenci evlerinin vazgeçilmezi olan yumurtaya bakılabilir.

AKP iktidara geldiğinde bir üniversiteli aldığı bursla 967 yumurta alabiliyorken, şimdi 433 yumurtayla yetinmek durumundadır. Kendi çocuklarına galeri dolusu arabalar alanlar, halkın evlatlarına bir menemeni çok görmüş haldedir. Kırmızı et, artık ülkenin büyük kesimi için lüks olduğuna göre, daha basit bir diğer temel gıda maddesi olan pirince bakılabilir.

Erdoğan göreve geldiğinde bir üniversiteli aldığı bursla 22,5 kilo pirinç alabiliyorken, şimdi aynı markadan sadece 11 kilo alabilecektir. 2002 yılında bir üniversiteli bursuyla 29 litre ayçiçek yağı alabiliyorken, şimdi sadece 23 litre alabilmektedir. Gerçekleri artık eş dostun başına getirildiği resmi kurumların rakamları bile gizleyememektedir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here