Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Gökgün: Eğitimde feda edilecek fert yoktur

0
71

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün, eğitime dair taleplerini alanlarda anlattıklarını söyledi. Milli eğitimin kronikleşmiş ve giderek ağırlaşan sorunlarının, müsamereyi andıran bir şûra ile değil ancak gerçekçi bir bakış açısı ile çözülebileceğini öne süren Gökgün, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yıllar sonra toplanan Milli Eğitim Şûrası’nın düzenlendiği yerden, belirlenen tartışma başlıklarına kadar umut verici tek bir tarafı yoktur. Böyle bir organizasyonu kaldıracak kadar büyük öğretmenevleri, MEB’in devasa toplantı salonları yokmuşçasına, tek adam rejimine yakışır biçimde Saray’da toplanacak olan şûra, belirlenen içeriği açısından da gerçekçi olmayacağını belli etmiştir” dedi.

“SARAY KAPISINDA BEKLEMEK YERİNE ÇALIŞMA ALANLARINI KULLANACAĞIZ”

Eğitim-İş olarak şûranın ilk duyuruları sırasında MEB’in fakslarını ‘Eğitimin başlıca sorunu laik, bilimsel, kamusal ve adil biçimde verilen bir hizmet olmamasıdır. Şûrada ilk tartışılması ve çözüme kavuşturulması gereken budur’ mesajıyla kilitlendiklerini ifade eden Gökgün, “Başta biz olmak üzere ilerici kamuoyundan yükselen bu talebe sırt çeviren MEB, şûrada tartışılacak konular arasına  laik, bilimsel, kamusal ve adil eğitim ihtiyacını koymaya lütfetmemiştir.

Diyanet’in varlığını artırmak istediği okul öncesi eğitime eğileceği belirtilen şura, eğitimin de eğitim emekçisinin de temel sorunlarını görmezden geleceğini, Saray’da göstermelik bir fikir alışverişiyle ilerleyeceğini malum etmiştir. Buradan yola çıkarak çözüm reçetemizi anlatmak için Saray kapısında beklemek yerine çalışma alanlarımızı kullanacağız” diye konuştu. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here