Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay: Eğitimde çocuklarımızın heba olmasına izin vermeyeceğiz

0
105

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay ile Genel Mali Sekreter Hüseyin Selçuk, Eğitim-İş Balıkesir şube yöneticileri ve sendika üyeleriyle bir araya geldi. Özbay, eğitimde ve sendikal süreçte yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay ile Genel Mali Sekreter Hüseyin Selçuk, Balıkesir’de sendika üyeleri ile bir araya geldi. Atatürk ilkelerinin unutturulmaya çalışıldığını ileri süren Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, hükümetin icraatlarını eleştirdi.

“GÜNDELİK KARAR VERİYOR”

Özbay, “Bu geminin rotası yok. Tek karar verici, gündelik karar veriyor. 15 bin öğretmen ataması, emekli olan öğretmen sayısını dahi karşılamıyor. Eğitim-İş olarak çocukların heba olmasına izin vermeyeceğiz. Atatürk’ün emanetlerini, devrimlerini savunmaya devam edeceğiz. Ülkenin ve eğitimin sorunları büyük. Bazı sarı sendikacılar, toplu sözleşme görüşmelerinde tiyatro oyuncusu gibi figüran olarak bulundular. Kişisel çıkarlarını ön plana çıkardılar. Sözde sendikacılık yaptılar. Eğitim çalışanları, gerçek sendikacılık yapan Eğitim-İş Sendikasını gördüler. Eğitim-İş’in Cumhuriyetin kurucu değerlerini, kamusal nitelikli eğitimi savunduğunu, gerçek mücadele eden sendikayı gördüler.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası emek ve sınıf mücadelesini kendisine ilke edinmiş, gücünü örgütlülüğünden almış, demokratik işleyişi yalnızca  seçim sonuçlarına bağlı olmayan, örgüt hukukunu öncelemiş, üyelerine karşı her zaman hesap verebilir bir anlayışı savunmuş, üyelerinin alın terini asla yönetsel konumdaki temsilcilerinin aldıkları ücretlerini ve maaşlarını konu ettirmemiştir, eminim ki bundan sonra da asla ettirmeyecektir” diye konuştu.

“ŞAHSİ MENFAAT İÇİN MÜCADELE ETMİYORUZ”

Eğitim-İş’e üye katılımlarının sürdüğünü, üyeler adına mücadele ettiklerini anlatan Özbay, daha da etkili olacaklarını dile getirerek, “Şahsi menfaatler için mücadele etmiyoruz. Eğitim-İş Genel Başkanı olarak aldığım maaş öğretmen maaşı ve ek ders ücretinden ibarettir. Ayrıca genel kurulun iradesiyle belirlenen ve Ankara’da ikamet etme koşuluna dayalı olarak 2 bin liralık kira yardımıdır. Sendikamıza ait 3 adet araç bulunmaktadır. Bu araçların piyasa değeri toplamda 1 milyonu geçmeyen ve emek örgütüne uygun araçlardır. Sendika araçlarımızın nasıl kullanılacağı gayet açıktır, yönetmeliklerimize uygun şekilde örgüt yararına kullanılmaktadır. Özel şoför veya koruma tahsisi gibi bir uygulamamız da yoktur. Bu konudaki hassasiyetimiz yüksektir ve en büyük denetleme mekanizmamız üyelerimizdir” dedi. Özbay, daha sonra üyelerden gelen soruları yanıtladı. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here