Eğitim-İş’ten bütçe eleştirisi

0
112

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şubesi yönetimi tarafından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bütçesi eleştirildi. Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şubesi yönetimi tarafından yapılan açıklamada, iktidar bloğunun ekonomi şahlanıyor söylemi gölgesinde başlayan TBMM’deki bütçe görüşmelerinin eğitim alanı için izah edilemez şekilde ilerlediğine yer verildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi  “2022 yılı merkezi yönetim bütçesinin 1 trilyon 750 milyar 957 milyon olması öngörülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Yükseköğretim Kalite Kurulu, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bütçeleri toplamı 2022 yılı için 273,5 milyar lira, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi ise 189 milyar 10 milyon lira olarak belirlenmiştir.

Yani; eğitimin uzaktan yürütülmeye çalışıldığı dönemde aldığı ağır yaralara,  yeni derslik inşaları için gereken ek harcamalara, pandemi nedeniyle sınıflar seyreltildiğinde doğacak fazladan öğretmen ihtiyacını karşılamak için yapılacak atamalara harcanacak tutara, pandemi nedeniyle okulları daha hijyenik hale getirecek kadrolu yardımcı personel atamaları için harcanacak tutara, salgın daha da ağırlaşıp eğitim tekrar uzaktan hale gelirse EBA denen virane sistemi güçlendirmek için yapılacak harcamalara karşılık gelmeyen bir bütçe belirlenmiştir. Bütçeden Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılan bu miktar, eğitimin temel ihtiyaçlarını karşılamaktan ve pandemi nedeniyle yaşanan eksiklikleri gidermekten oldukça uzaktır.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here