Eğitim-Sen: Ek ders ücretleri kayıpları için dava açtık

0
46

Eğitim-Sen Balıkesir Şube yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün ‘Ek Ders Ücreti’ konulu 4.9.2020 gün ve 12138465 sayılı yazısında 2020-2021 eğitim öğretim yılının 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren başladığı, bu kapsamda 31 Ağustos-18 Eylül 2020 tarihleri arasında uzaktan eğitim yoluyla 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine ait konu ve kazanımlara yönelik eğitim programı uygulanmasının öngörüldüğünün belirtildiği hatırlatıldı.

Bu yazının söz konusu tarihlere ilişkin yapılacak ek ders ücreti ödemelerine ilişkin açıklamalar içerdiği ve bu tarihten itibaren ödenecek ek ders ödemeleri için bu açıklamalara uyulması istendiği ifade edildi. Eğitim-Sen olarak bu yazının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’a dava açtıkları belirtildi.

Açıklamanın devamında, “Çünkü bu yazıda 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren de salgın devam ettiği ve bu nedenle yüz yüze eğitim yapılamadığı için öğretmenlerin idari izinli sayılarak ek ders ücreti alması gerekirken, idari izinli sayılmamaları toplu sözleşme hükümlerine, hukuk güvenliği ilkesine aykırıdır. Aynı şekilde bu yazıyla getirilen uzaktan eğitim yoluyla yapılacak eğitim programı kapsamında, eğitim kurumu müdürlüklerince kendilerine ders görevi verilen öğretmenlerden bu kapsamda fiilen ders görevi okutanların aylık karşılığı okutmakla yükümlü oldukları ders saatini doldurmaları koşulu mevzuata aykırı olduğundan dava açtık. Sendikamız hukuksal ve örgütsel olarak özlük haklarımızın korunması için tüm olanakları kullanmaya kararlıdır” ifadelerine yer verildi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here