Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş: Şehirle bütünleşiyoruz

0
52

ÖZEL HABER – Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, üniversitede yaptıkları çalışmaları HABERCİ’ye anlatı. Kaliteli eğitim ve bilim üretme konularında iyi bir seviyede olduklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. Kuş, TEKNOKENT ve Balıkesir Üniversitesi Hastanesiyle de en büyük hedefler arasında yer alan ‘Şehirle Bütünleşme’yi sağlamaya başladıklarını söyledi.

Balıkesir Üniversitesi’nde kaliteli eğitim, bilim üretme ve şehirle bütünleşme hedefiyle çalıştıklarını belirten Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, devam eden yatırımları ve hedefleri HABERCİ Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Acaröz’e anlattı.

Üniversitede Ön lisans, Lisans, Lisans üstü düzey eğitimleri için akademik kadronun yeterli ve nitelikli olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, “Fiziki imkanlarımız da iyi. Burada bizim bir sıkıntımız yok. İkinci hedefimiz bilim üretmek, gerçekten bilim yapmak. Bunda da bir problemimiz yok. Üçüncü görev dediğimiz asıl görev şehirle bütünleşmek.

“ŞEHİRLE BÜTÜNLEŞME KONUSUNDA EKSİKTİK”

Balıkesir Üniversitesi ‘Şehirle Bütünleşme’ konusunda eksikti. Ben Rektör Yardımcısı iken de bunun farkındaydım. Şehirle bütünleşme konusunda başta valilik olmak üzere belediyeler, büyükşehir, kamu kurumları, STK’lar ile ortak çok protokol imzaladık ve hayata geçirdik bunları. Büyükşehir ile hayvancılık üzerine ortak çalışmalar yaptık, Bigadiç’te fizyoterapi, sağlıklı yaşam merkezi üzerine ortak proje yürüttük” dedi.

“KURUMLARLA PROTOKOLLER İMZALADIK”

Balıkesir Üniversitesi olarak kurumları ziyaret ederek protokoller imzaladıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Kuş, “Çok gittik, ilk önce biz kurumları ziyaret ettik, protokoller imzalandı. Şehir ile bütünleşmek bizim için çok önemli. Siz ürettiğiniz bilimi, önce yaşadığınız şehre yansıtmıyorsanız, çok iyi bir hoca var ama belediye başka bir üniversiteden danışmanlık hizmeti almış, ama aynı hoca bizde de var. Biz bunu anlattık.

Büyükşehir ile Danışmanlık Hizmeti diye protokol imzaladık. Bu kapsamda bize her hangi bir ücret ödenmeksizin hangi konuda olursa olsun hocalarımız orada danışmanlık yaptı” diye konuştu.

“ŞEHİRLE BÜTÜNLEŞMENİN BİR KÖPRÜSÜ HASTANE”

Şehirle bütünleşmenin birinci köprüsünün Üniversite Hastanesi olduğuna dikkat çeken Rektör Kuş, “Eğer Tıp Fakülteniz ve Üniversite Hastaneniz varsa iyi bir hizmet vermek zorunda. Bizim Acil Servisimiz yıllarca açık değildi. Acil Servis, Yoğun Bakım, Yeni Doğan Yoğun Bakım gibi üniteleri açıp içerideki akademik personel sayısını artırdık, yardımcı doçent, doçent, profesör sayısını artırdık. Asistan doktor sayımız  2-3 kat arttı.

“124 YATAKLI EK HASTANE İLE BÜYÜYECEĞİZ”

Hastanemizin içerisi doldu 3. basamak sağlık hizmetini iyi veriyor. Bizim hastanemiz 220 yatak, içteki düzenlemelerle biz bu kapasiteyi 300’e çıkarttık ancak şehrin nüfusu çok fazla arttı.

Yazın 2 milyonu geçen bi nüfus var. Halkın ilgisi çok fazla üniversite hastanesine. Yakın zamanda 124 yataklı ek hastane bina projemizin ihalesi olacak. Fiziki olarak biz hastanemizi büyütmek istiyoruz. 124 yatak hastanemizin devamı şeklinde olacak, eklerle yürüyebilen bir bina. Hastane ve Tıp Fakültesi’nde iyi bir noktaya geldik” dedi.

“SAVUNMA SANAYİNE PROJE DESTEĞİ VERİYORUZ”

Şehir ve sanayi ile buluşma noktası olan Teknokent’te 70’in üzerinde projenin tamamlandığını kaydeden Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, sözlerine şöyle devam etti: “Savunma Sanayine de destek veren projelerimiz var içerisinde. Bütün ofislerimiz kiralandı, orada akademisyenler, sanayici, sektör temsilcileri ve öğrencilerimizin de ortak yaptığı projeler var. Teknokent bizim sanayi ile olan yakınlığımızı geliştirdi.

“TARIM VE HAYVANCILIĞA ÖNEM VERDİK”

Tarım ve hayvancılığa çok önem verdik. Bize ait Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezimiz var. Merkezimizde hem üretim yapıyoruz, hem öğrenci eğitimi yapıyoruz hem de çiftçilere eğitim programlarımız var. Koyun yetiştiriciliği, etlik piliç yetiştiriciliği, bıldırcın yumurtası yetiştiriciliği var. Orayı da ayrı bir model olarak geliştirdik tarım hayvancılıkta.

“ÖĞRENCİLER ÜRETİMLE ÖĞRENİYOR”

Edremit bölgesinde üretime dayalı sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimimiz var. Orada da ciddi bir üretime girdik. Üretimi yaparken bizim amacımız çok para kazanalım değil, hem para kazanalım üniversiteye gelir kaynağı olsun hem de öğrenci eğitiminde bir alan oluşsun.

Kampüs alanında 250 dönüme ayçiçeği, arpa, buğday ektik. Bunları hem satıyoruz hem de tohumluklarını ayırıyoruz. Tarımsal ve gıda üretimini de önemsiyoruz. Bütün bunları yaparken ana gayemiz öğrencilerin uygulamalı eğitimine katkıda bulunmak.

“YURTLARI KAMPUSE TAŞIYORUZ”

Kampüsümüzde devam eden inşaatlarımız var. Benim en önemsediğim şey. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı olarak hizmet verecek 4 bin 300 kişilik Kız Öğrenci Yurdu inşaatımız başladı. İnşaatımız devam ediyor. O bölgede bin 400 kişilik Erkek Öğrenci Yurdumuz da başlayacak. Şu anda kampüs ile öğrenci yurtlarımız ters yerde. Öğrencilerimiz her gün işkence çekiyor. Ben görüyorum, öğrencilerle çok sık bir araya geliyoruz, otobüsler tıka basa dolu. Hastaneye de gelenler var, ayrı araçlar yok. Herkes aynı araçta olunca büyük problemler yaşıyoruz.

“YENİ YURT İLE TERCİH EDİLME ORANIMIZ ARTACAK”

Kampüsteki Kız Yurdu inşaatımız tamamlandığında bizim tercih edilme oranımız daha da artacak. KYK’nın bin 400 kişilik Erkek Yurdu projesi var. İlave olarak bin 400 kişilik Erkek Öğrenci Yurdu projesi de onaylandı. Şu anda Erkek Öğrenci Yurdumuz kampüs içerisinde, ilave olacak Erkek Öğrenci Yurtları da burada yapılacak. Kampüs içerisinde bin 500 kişilik de özel öğrenci yurdumuz var.

Bu KYK yurtları ve bin 500 kişilik özel yurdu da ilave etiğimizde bizim kapasitemiz 9 bin 300’e varıyor. Toplam öğrenci sayımız 30 bin 500, kampüse gelen öğrenci sayımız 18 bin. 12 ilçemizde ayrı ayrı okullarımız var. Kampüse gelen 18 bin öğrencimizin 9 bin 500’ünü kampüste tutmayı istiyoruz.

4 bin 300 kişilik Kız Yurdu inşaatının ilk etabı 2 bin 150 öğrencilik yurdumuz Ocak 2023’de tamamlanacak. Tefrişatı, mobilyalarının alımı, içinin donanımı ile birlikte 2023 Eylül ayında öğrenciler, Bursa yolu üzerindeki yurtlarda değil kampüsteki yurtta olacaklar. Bin 400 kişilik ilave Erkek Öğrenci Yurdu ve 2 bin 150 kişilik 2. Etap Kız Yurdu inşaatları da 2024’ün başında bitecek.

“YURTLARIN KAMPÜSE GELMESİYLE ULAŞIM SORUNU ORTADAN KALKACAK”

Öğrenci bir şehre gittiğinde öncelikle eğitim kadrosu, konaklama ve ulaşıma bakar. Bizim yurtlarımızın kampüs içerisnde olması ulaşımı da otomatik ortadan kaldıran bir sistem. Kampüs içerisinde bizim ücretsiz ring araçlarımız var. Öğrenci, yurdundan  bir çok fakülteye yürüme mesafesinde gidecek. Ulaşım sorunumuz da ortadan kalkmış olacak.

Şehir merkezinde 4 bin öğrencimizin olduğu Necatibey Eğitim Fakültemiz var orası şehir merkezinde kalacak, şehir merkezinde de bir kampüsümüz hep olsun istiyoruz.

Onlar içinde şehirde yurt imkanları var. Üniversite Vakfımıza ait yurtlar var. KYK 750-800 kişilik yeni bir yurt yaptıracak oraya. Bu yurtların bitmesiyle birlikte aslında o zaman kampüs yaşayan bir kampüs haline gelecek. Kampüs öğrenci olmadan yaşamaz. Hastanemiz de var kampüs içerisinde. Yurt inşaatlarına çok önem verdik. Başladığımızda  ilk  iş o oldu. 2 yıl kamusal işlemler sürdü inşaatın başlaması için. Aktif inşaat 8 aydır devam ediyor.

“İLAHİYAT FAKÜLTESİ BU AY BİTİYOR”

İlahiyat Fakültesi inşaatımız Ağustos’un ortası gibi bitecek. İlahiyat Fakültesi yeni binasında eğitim öğretim verecek. Sağlık Bilimleri Fakültesi inşaatımız devam ediyor. Spor Bilimleri, Hukuk, Burhaniye Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ni açtık. Sındırgı, Bigadiç’te Meslek Yüksek Okulu, Dursunbey, Kepsut’ta Yüksek Okulumuz, Savaştepe’de var, İvrindi, Havran, Edremit, Güre, Altınoluk, Burhaniye, Ayvalık’ta okullarımız var.

Edremit’te hem Meslek Yüksek Okulumuz var hem de Güre’de 4 yıllık Havacılık Yüksek Okulumuz var. İlçelerde de faaliz. Edremit’te zeytincilik yapılıyor, Sındırgı’da el sanatları, halıcılık, aşçılık yapılıyor. Savaştepe’de hayvancılık üzerine programlarımız var. Kurduğunuz okul ya da var olan bölge ile uyumlu olmalı. Halk orayla uğraşıyor. Alakasız bölüm olursa ilçe ile entegre olmaz.

“GÜVENİLEN ÜNİVERSİTEYİZ”

Balıkesir Üniversitesi’nde öğrencilerimize bakıyorum yüzde 50 kız yüzde 50 erkek. Bu iyi bir oran. Kız öğrenci sayısının fazla olması bizim güvenilirliğimizi gösteren bir şey. Güvenli buluyordur, neyi güvenli buluyordur, şehri güvenli buluyordur, üniversiteyi güvenli buluyordur. Biz bütün öğrencilerimizi özellikle de kız öğrencilerimizi Balıkesir Üniversitesi’ne bekliyoruz.

“ŞEHİT GAZİ ÇOCUKLARINA TAM DESTEK”

Şehit  ve gazi çocuklarımıza 4’lü destek paketimiz var. Ücretsiz yurt, yemek, ulaşım ve burs imkanlarımız var.

Hastanenin 120 yataklı inşaatının bitmesi içinin tefrişatının yapılması lazım, hakikaten hoca kaynağımız iyi. Modern bir hastane görüntüsüne sahip bir yer. Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin bitmesini isterim. Önce bu inşaatların bitmesi lazım. Hukuk Fakültesi’ni açtık onun binasını istedik. Öğrenciler kendisine ait bir bina olursa sahipleniyorlar. Diş Hekimliği Fakültesi teklifimiz YÖK’te.  Umarım çıkar onun için alt yapımız uygun.

“FAKÜLTE SAYIMIZI ARTIRMAK İSTİYORUZ”

Fakülte sayısını daha da artırmamız lazım. Çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarımızı yapacağız. Hayvan Hastanesi projemiz var, şu an Hayvan Hastanesi bize yeterli gelmiyor. Dört yılı iyi değerlendirmeye çalıştık.

“SAVUNMA SANAYİ PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Ar-Ge çalışmalarımız çok fazla. Uluslararası projelerimiz de fazla, ulusal düzeyde verdiğimiz ve Savunma Sanayine verdiğimiz özellikli projeler de var. Sadece bir proje olur ekibi kalkındırır. O ekip kimdir, o bölümün doçenti, profesörüdür. Yayın çıkar biri doçent, öbürü profesör olur. Ben bunları saymıyorum. Siz hangi milli bir projedesiniz o önemli. Tarım ve hayvancılık da hangi projeyi sundunuz da ne ürettiniz bunlar önemli.

Hocalarımızın verdiği TÜBİTAK projelerini çok rutin olarak görüyoruz. Burada iyiyiz. Robotin diye bir proje var dört üniversite ve TÜBİTAK’ın ortak olduğu. Savunma Sanayi Başkanlığında devam eden bir proje. İnsansız Robot Kara Araçları var. Takip yapacak, operasyonlara katılacak. Bu projelerimiz de devam ediyor.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here