Balıkesir Valisi Hasan Şıldak: Tüm önlemler alındı

0
50

Vali Hasan Şıldak, Balıkesir ve Bandırma Onyedi Üniversitesi’nde eğitim yılını 26 Eylül’de başlayacağını belirterek, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması için önlemlerin alındığını açıkladı. Şıldak, “Balıkesir’de tüm kamu misafirhaneleri öğrencilerimizin geçici süreyle konaklamasına açıldı. Bandırma ilçemizdeki ve il merkezindeki Gençlik Spor Bakanlığımıza bağlı yurtların kapasiteleri arttırıldı. İl genelinde yüzde 30 civarında konaklama kapasitesi artışı sağlandı” dedi.

Vali Hasan Şıldak, 26 Eylül’de yeni eğitim yılına başlayacak Balıkesir ve Bandırma Onyedi Üniversitesi öğrencilerinin barınma sorunlarıyla ilgili tüm önlemlerin alındığını bildirdi.

Vali Şıldak, “Balıkesir Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde eğitim öğretim yılı 26 Eylül Pazartesi günü başlıyor. İl Merkezi, Bandırma ve diğer İlçelerimizde bulunan fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görecek olan öğrencilerimizin ilimizde güvenli, huzurlu ve eğitim için elverişli koşullarda bulunabilmeleri için Valiliğimizin koordinasyonunda kapsamlı olarak hazırlık çalışmaları yürütülmektedir.

Üniversitelerimizle Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz başta olmak üzere ilgili kuruluşlarla birlikte yürüttüğümüz çalışmaların önemli bölümü tamamlanmıştır. Öncelikle öğrencilerimizin herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapmak, ayrıca barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere bazı önlemler alınmıştır.

“STANTLAR AÇILARAK ÖĞRENCİLER BİLGİLENDİRİLİYOR”

Üniversitelerimize yeni yerleşen ve ilk defa şehrimize gelecek olanlar başta olmak üzere öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması konusunda gerekli planlamalar yapılmıştır. Hafta başından itibaren Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz tarafından il merkezi ve Bandırma ilçemizde 7 ayrı noktada stantlar oluşturularak öğrencilerimize bilgilendirme yapılmakta, ulaşım, barınma, eğitim gibi temel konularda destek sağlanmaktadır. Uzman personelimizin görev yaptığı stantlar otogarlar, üniversite yerleşkeleri ve şehrin merkezi yerlerinde kesintisiz olarak hizmet vermektedir” dedi.

“VALİLİK AÇIK KAPI BİRİMİ HAFTA SONLARI DA HİZMET VERECEK”

Vali Hasan Şıldak, Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Açık Kapı Birimlerinin hafta sonları dahil kesintisiz olarak üniversite öğrencileri ve velilerine yardımcı olmak amacıyla çalışmaya başladığını söyledi.

Şıldak, “Açık Kapı Birimlerine gelen veya iletişim kuran tüm öğrencilerimiz için konaklama ve ulaşım konusunda bilgilendirme yapılmakta, destek sağlanmaktadır.

“BÜTÜN KAMU MİSAFİRHANELERİ ÖĞRENCİLERE AÇILDI”

Balıkesir genelinde bulunan bütün kamu misafirhaneleri tüm kapasiteleri ile öğrencilerimizin geçici süreyle konaklamaları için tahsis edilmiştir.  Bunun yanı sıra özellikle Bandırma ve il merkezindeki Gençlik Spor Bakanlığımıza bağlı yurtların kapasiteleri arttırılmış, bakanlığa bağlı özel yurt ve pansiyonların kapasitelerinde de ayrıca artışa gidilmiştir. İl genelinde yüzde 30 civarında konaklama kapasitesi artışı sağlanmıştır. Yeni öğrenci yurtlarının yapımı devam ederken ihale ve proje çalışması aşamasındaki yurt yapımı süreçleri de başarılı şekilde ilerlemektedir” diye konuştu.

“BALIKESİR’E HOŞ GELDİNİZ”

Alınan bu tedbirlerle özellikle ilk defa üniversitelere kayıt yaptıran öğrencilerin barınma ve geçici konaklama ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiğine dikkat çeken Vali Hasan Şıldak, açıklamasını şöyle tamamladı: “Üniversite öğrencilerimizin Balıkesir’de en güvenli ve sağlıklı koşullarda öğrenim görmeleri amacıyla yürütülen çalışmalar Valiliğimiz tarafından yakından takip edilmektedir. Balıkesir Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde öğrenim görecek bütün öğrencilerimize Balıkesir’e hoş geldiniz diyor, üstün başarılar diliyorum. Her iki üniversitemizin eğitim kadrosuna da sağlıklı ve başarılı bir eğitim yılı temenni ediyorum.” Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here