“CE Belgeli ürünleri tercih edin”

0
295

ÖZEL HABER – Kırtasiyecilikte 47’nci yılını dolduran Levent Sözeri, kırtasiye alacakları uyardı. Bilinen kırtasiyecilerden alışveriş yapılmasını öneren Sözeri, internet üzerinden yapılan satışlarda da mağduriyet yaşanabildiğine dikkat çekti. Kırtasiye ürünlerinde mutlaka CE Belgeli ürünlerin tercih edilmesini tavsiye eden Sözeri, uzak doğudan getirilen ürünlerden uzak durulmasını önerdi.

“MARKER ÜRÜNLERİNDEN ŞİKAYET VAR”

Üç harfli marketlerin kendi ithal ettikleri ürünlerle ilgili şikayetlerin olduğunu anlatan Sözeri, vatandaşlara bilinçli alışveriş yapın çağrısında bulundu. Kalitesiz ve kanserojen madde içeren malzemeler nedeniyle sıkıntılar yaşanabileceği uyarısında bulunan Sözeri, bu tür kırtasiye ürünlerinden uzak durulmasını istedi.

“DÜŞÜK FİYATLI ÜRÜNLERE DİKKAT”

Kaliteli ürünlerle kıyaslanamayacak kadar düşük fiyatlardan satılan okul gereçlerinin pek çoğunun, özellikle küçük yaştaki çocukların sağlığını orta ve uzun vadede ciddi şekilde etkileyebileceği uyarısında bulunan Levent Sözeri, uzak doğu malları başta olmak üzere okul malzemeleri imalatında yoğunlukla yararlanılan plastik ürünlerde, atık plastikler kullanılabildiğine dikkat çekti. Plastiklerin yumuşatılması için kullanılan kimyasal maddelerin birçok rahatsızlığa yol açabileceğini söyledi.

“PLASTİKTEN UZAK DURMALIYIZ”

Kırtasiye ürünlerinin kaplamasında sağlamlık ve parlaklık için kullanılan ağır metallerin deriden ya da ağız yoluyla insan vücuduna geçtiğini, boya kalemlerinde kullanılan azo boyar maddesinin kullanımının Türkiye’de yasak olduğunu, uzak doğudan gelen ürünlerde bu maddeye rastlanabildiğini anlatan Sözeri, plastiklerde kullanılan katkı maddelerinin zararlarının net bir şekilde ortada olduğunu belirtti. Plastik katkı maddeleri ve diğer kanserojen maddelerin hayatımızdan çıkarılması gerektiğine işaret etti ve ekledi: “Plastiği hayatımızdan tümüyle çıkarmamız mümkün değil ama en azından anaokulu ve ilköğretim çağında bulunan, bu tür zararlı maddelerden yoğun şekilde etkilenen çocuklarımızı kaliteli ürün alarak bu etkiden kurtarabiliriz. Kaliteli ürünler çocuklarımızı kanserojen maddelerden uzak tutar” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here