“Çocuklar okullarda aç ve susuz”

0
108

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün, öğrencilere yemek verilmesi konusunda görüşlerini açıkladı. Gökgün, kamu hizmeti olan eğitim sırasında beslenmenin de kamu hizmeti olarak çocuklara sağlanmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Gökgün, “Her okulda bir öğün sağlıklı yemek her çocuğun hakkıdır. Yetersiz beslenen çocuklarda, sağlık problemleri ve gelişimsel sorunlar görülme olasılığı diğer çocuklara göre daha yüksek. Çocuğun yetersiz beslenmesi, akademik performansını ve okula devamını da etkiliyor.  Bugün çocuklar okullarda aç ve susuz. Açlıktan ders dinleyemiyor. Tuvalet musluklarından su içmek zorunda kalıyorlar. TÜİK’in 20 Nisan 2022’de yayımladığı İstatistiklerle Çocuk 2021 raporuna göre ciddi maddi yoksunluk içinde olan çocukların oranı yüzde 34’e çıktı. Bugün dört çocuktan biri okula aç gidiyor. Yine dört çocuktan biri düşük kilolu, dört çocuktan üçü ise kansızlık problemi yaşıyor.

Biz, çocuklarımız okullarda aç kalmasın, her okulda en az bir öğün sağlıklı yemek verilsin derken, mecliste muhalefetin konuya ilişkin teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddediliyor. Bugün ilkokullardaki öğrenci sayısı 5 milyon 122 bindir. Bu öğrencilerimizin günlük yemek maliyeti 92,1 milyon, yıllık ise 16.5 milyardır. Tüm kademelerde okul öncesi, ilköğretim ve lisede ise yaklaşık 50 milyar” dedi.

“100 MİLYAR LİRA İLE BÜTÜN ÇOCUKLARI BESLEMEK MÜMKÜN”

Cumhurbaşkanlığı’nın günlük harcaması için ayrılan 18 milyon lira, yol ve köprü garanti ödemeleri ile şehir hastaneleri için ayrılan 100 milyar lira ödenek ile bütün çocukları beslemenin mümkün olduğunu dile getiren Gökgün, “Siyasi iktidara ve MEB’e sesleniyoruz: Aç karnına ders olmaz! Çocuklarımızın hayati ihtiyaçları rant kapısı haline getirilemez. Öğrencilerimizin eğitim hakkıyla birlikte en temel hakkı olan beslenme hakkının sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesi altına alınması şarttır. Beslenme bir haktır, gasp edilemez. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘Vatanı korumak, çocukları korumakla başlar.’ Başöğretmenimizin bize emanet ettiği öğrencilerimizi kimsenin karanlık düşlerine feda etmeyeceğiz” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here