ÇYDD’den 40 öğrenci mezun oldu

0
83

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)  Balıkesir Şubesi yönetimi tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte dernekten burs alırken okudukları üniversiteden mezun olan öğrencilere törenle Okulu Bitirme Belgesi verildi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin düzenlediği mezuniyet töreninde şiir ve türkü dinletisi de gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan ÇYDD Balıkesir Şube Başkanı İsmail Erten, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

“TÜRKİYE’NİN VİCDANI AYDINLIK BİR DERNEĞİZ”

ÇYDD’nin 33 yaşında Türkiye’nin vicdanı aydınlık bir dernek olduğunu söyleyen Erten, “Ne mutlu bizlere çağdaş yaşam ailesinde buluştuk, birbirimize sarıldık, kol kola girdik, aydınlık geleceğe yürüyoruz, yürüyeceğiz, dünya ve Türkiye aydınlana dek. Yürüyüşümüz kutlu olsun. 1990’larda Türkan Saylan’ın önderliğinde İdil’de 17 kız öğrenciyle başlayan yolculuğumuz bugün 101 kızımıza, gencimize ulaştı. Toplamda 150 bin gencimizin yanında yer alıyor bugün derneğimiz ve 150 bin yetmeyecek 600 bin, 1 milyon gence ulaşacağız. Bu yürüyüşümüz yurdun en uzak köşelerinde kendi kendine açıp solan kardelen kalmayıncaya kadar sürecek. Çünkü Mustafa Kemal’e sözümüz, cumhuriyete sözümüz var. Derneğimiz bugün 120 şubesi, 20 bin üyesiyle bu yıl 23 bin gencimizi kucaklıyor. Gönül isterdi ki bütün gençlerimizi kucaklayalım. Önümüzdeki günlerde onu da gerçekleştireceğiz. Çünkü biz yakınmıyoruz, çözüm odaklı insanlarız, çözüm istiyoruz. Türkan Saylan’ın gözü hep üzerimizde, hep bizi gözetliyor” diye konuştu.

“ZORLUKLAR KARŞISINDA ASLA VAZGEÇMEYİN”

Mezun olan gençlere seslenen Erten, “Sizlerle 2, 3, 4, 5, 6 yıl birlikte olduk. İlk geldiğinizde güvercin tedirginliği içindeydiniz. Gittikçe bu tedirginliğinizi attınız, yetişkin, engin bir genç oldunuz. Sizleri okullarınızı bitiriyorsunuz, bitireceksiniz, başarılı oldunuz. Bu başarınızdan dolayı sizleri kutluyorum. Yarın yurdun dört bir tarafına gideceksiniz. Gittiğiniz yerlerde yaşamınızda zorluklarla karşılaşacaksınız. Zorluklar karşısında asla vazgeçmeyin, yılmayın. Her sorunun bir çözümü vardır. Çözümü olmayana sorun, sorun değildir.

Çözümü olmayan bir sorunla karşılaştığınız zaman hep gözünüzün önüne Mustafa Kemal’i, Türkan Saylan’ı getirin. Onlar size yol göstereceklerdir. Kurtarıcı aramayın, beklemeyin. Kurtarıcı sizsiniz. Onlar bir daha gelmeyecekler Samsun’dan, biz yürüyeceğiz onların yolundan. Asla vazgeçmiyoruz, yılmıyoruz. Sevgili gençler çok okuyun, okuyan insan düşünür, çözüm üretir. Düşünen insan yakınmaz. Düşüncenin canı vardır. Düşüncenin canı sözcüklerdir. Sözcüklerin de vicdanı vardır. Sözcüklerin Türkçesi varken çeşitli dillerden alınan sözcükleri kullanırsanız sözcüklerin vicdanı sızlar. İnsan yüreğine Türkçeyle yolculuk yapacağız. Çok okuyun, hep okuma öğrencisi olun. Bu uğraş sizi hep genç ve sağlıktı tutacaktır” dedi.

Erten’in konuşmasının ardından öğrenciler hazırladıkları şiirleri katılımcılara okurken, yine öğrencilerin hazırladığı müzik dinletisi büyük beğeni topladı. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here