Derse girmeyen müdürlere ceza yağdı

0
2465

Eğitim-Sen Balıkesir şube eski başkanı Özgür Sarıbülbül’ün girişimleri sonrası 9 ilçede okul müdür ve müdür yardımcısına yönetmeliğe aykırı olarak derslere girmedikleri ve öğrencileri mağdur ettikleri iddiasıyla soruşturma açıldı. Aralarında ilçe milli eğitim müdürleri ile şube müdürlerinin de olduğu 188 yöneticiye uyarma, aylıktan kesme, kınama vb. cezalar verildi.

Eğitim-Sen Balıkesir Şube eski Başkanı Özgür Sarıbülbül, 2015/2016 eğitim-öğretim yılında Altıeylül, Ayvalık, Bandırma,Bigadiç, Dursunbey, Edremit, Erdek, Marmara ve Sındırgı’da görev yapan okul müdürleri, müdür başyardımcıları, müdür yardımcılarının bazılarının maaş karşılığı alanları itibariyle girmeleri gereken derslere girmediği, girmesi gereken ders saatinde az girdiği, girmesi gereken dersin dışında derse girdiği iddiaları ile ilgili olarak Valilik makamına başvurdu ve şikayet dilekçesi verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici ve öğretmenlerin ek ders saatlerine ilişkin yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre, okul müdürü ve müdür baş yardımcısının görev yaptığı okulda 2 saat, okul müdür yardımcılarının ise 6 saat kendi alanında derse girme zorunluluğu olduğunu ancak bu mevzuata uyulmayarak öğrencilerin mağdur edildiğini vurgulayan Sarıbülbül, yönetmeliğe aykırı davranıldığını belirterek, inceleme yapılmasını talep etti.

9 ilçede yapılan soruşturma sonucu şikayete konu olan iddialar müfettişler tarafından doğrulandı. Maarif müfettişleri 2 yıl süren çalışmaları sonucu mevzuata uymayan 188 idarecinin uyarma, kınama, aylıktan kesme cezaları ile cezalandırılmaları yönünde disiplin ceza verilmesini önerdi.

Müfettişler 21 Mayıs 2018 tarihinde hazırladıkları raporda Altıeylül ilçesindeki 25 okulda toplam 54 idareciye disiplin cezası teklifinde bulundu.  İki kişiye aylıktan kesme cezası, 13 kişiye kınama, 29 kişiye uyarma cezası verildi.

Ayvalık’ta 9 okulda toplam 16 idareciye disiplin cezası teklifinde bulunuldu. 4 kınama, 1 aylıktan kesme cezası, 11 uyarma cezası verildi. Bandırma’da 19 okulda toplam 36 idareciye disiplin cezası teklifinde bulunuldu. 7 kınama, 3 aylıktan kesme, 26 uyarma cezası uygun görüldü.

Bigadiç’te 7 okulda toplam 10 idareciye disiplin cezası teklifinde bulunuldu.

Dursunbey’de 8 okulda toplam 14 idareciye disiplin cezası teklifinde bulunuldu.

Edremit’te 16 okulda toplam 35 idareciye disiplin cezası teklifinde bulunuldu. 7 kınama, 28  uyarma cezası verildi.

Erdek’te 5 okulda toplam 7 idareciye disiplin cezası teklifinde bulunuldu.

Marmara Adası’nda bir idareciye disiplin cezası teklifinde bulunuldu.

Sındırgı’da 3 okulda toplam 6 idareciye disiplin cezası teklifinde bulunuldu.

Ayrıca 2 ilçe milli eğitim müdürü ile 7 şube müdürü de uyarıldı. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here