Eğitim Bir-Sen, öğretmenlerin gününü kutladı

0
133

Eğitim-Bir-Sen Balıkesir 1 Nolu Şube Başkanı Ercan Kurter ve sendika yöneticileri 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Yeniköy ve Atköy Kırsal Mahalleri’ndeki okulları ziyaret ederek, öğretmenlerin günlerini kutladı, çiçek ve pasta ikram etti.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Eğitim-Bir-Sen Balıkesir 1 Nolu Şube Başkanı Ercan Kurter ve sendika yöneticileri Yeniköy ve Atköy Kırsal Mahalleri’ndeki okulları ziyaret ederek, öğretmenlerin günlerini kutladı, çiçek ve pasta ikram etti.

Kurter, “Ülkemizi hedeflerine ulaştıracak, milletimizi geleceğe taşıyacak nesillerin ruh, fikir ve bilgi dünyalarını inşa eden öğretmenlerimizin sadece belli gün ve dönemlerde değil, her zaman kadri bilinmeli, değerli olduklarını hissettirecek işlere imza atılmalıdır.

Öğretmenlik, bir sevgi, inanma, adanma mesleğidir. Öğretmenlerimiz, ruhumuzu ilgiyle okuyarak, benliğimizi bilgiyle dokuyarak, hayatımıza rol model olarak dokunarak, nesilleri yarınlara ve nice başarılara hazırlar; millî varlığımıza anlam ve ideal kazandırma yolunda her birimize bilgi kapılarının anahtarını verir. Öğretmenin başarısını artıracak unsurların, rahat çalışma ortamına, mesleği cazip hale getirecek hak ve imkânlara bağlı olduğundan hareketle, maddi kazanım ve imkanları artırmanın yanı sıra, öğretmenlerin ideal bir meslek kanununa kavuşması için gayret gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz.

Kariyer basamaklarının yeniden hayata geçirilmesi, uzman ve başöğretmenlere ücret ve ilave derece artışı getirilmesi, adaylık sürecindeki yazılı sınavın kaldırılması, çıkmasında çabamızın ve mücadelemizin olduğu 3600 ek gösterge gibi önemli özlük haklarını ihtiva eden 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun mevcut haliyle öğretmenlerimizin beklentilerini ve toplu sözleşme masasına taşıdığımız talepleri karşılamadığını, meslek kanunu olarak nitelendirilmeyi hak edecek içerikten yoksun olduğunu öğretmenin itibarını koruyacak, motivasyonunu artıracak, beklentilerini karşılayacak şekilde revize edilmesi gerektiğini bir defa daha dile getiriyoruz. Bu bağlamda, bütün aşama ve süreçlerinde öğretmenin kariyer basamakları, statüsü, çalışma şartları, mükafat ve müeyyideleri, özlük hakları, şiddete karşı korunması konularında iyileştirici düzenlemelerin yapılması zaruridir. Öğretmeni, severek, isteyerek ve memnun olarak mesleğe bağlayacak, okula ve öğrenciye daha fazla motive ederek ona bütün toplum nezdinde saygınlık kazandıracak düzenlemeler, eğitimin verimliliği ve geleceğimiz adına hayatidir, elzemdir” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here