Eğitim’de fırsat eşitsizliği

0
104

Eğitim-Sen Balıkesir Şubesinden yapılan açıklamada, sınavlara hazırlanmanın, çok büyük bütçelerin harcanmasını gerektiği vurgulandı. Açıklamada, yıllar süren sınav hazırlıklarının maliyetlerinin yoksulluğu derinleştirdiği, eşitsizliği körüklediğine dikkat çekildi.

Milyonlarca çocuk ve gencin, 2022 yılında 49 merkezi sınava gireceğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Geleceği saatlik sınavlara bağlanan gençler,  belirsiz bir süreçte çaresizlik ve umutsuzluk içindeler” denildi.

ÖSYM’nin 2020 İdari Faaliyet Raporu verilerine göre, genel ve kurumsal alanda yapılan 49 sınava toplam 10 milyon 698 bin 552 adayın başvuru yaptığı, bu adaylardan 2 milyon 143 bin 266’sının YKS, DGS, tıpta uzmanlık ve bakanlıklar dahil çeşitli kurumlara yerleşmek için tercih yaptığını, tercih yapan adaylardan 1 milyon 115 bin 652’sinin  tercihlerinden birine yerleştiğini, ÖSYM tercih robotunun başvuru sistemi dışında kalan 8 milyon 555 bin 286 adayın  akıbetinin bilinmediğinin belirtildiği açıklamada, “Tercih robotu üzerinden başvuru yaparak yerleşenlerin, toplam başvuranlar içindeki oranı yüzde 10.80” denildi.

Açıklamada şu hususlara yer verildi: “Ülkede sınavlara hazırlanmak çok büyük bütçelerin harcanmasını gerektiriyor. Sınavlara hazırlanan milyonlar, ekonomik krizlerden etkileniyor, sınav maliyetleri yoksulluğu daha da derinleştiriyor. Bu sınavlar adaylar ve yakınlarına, hem psikososyal hem de sosyoekonomik olarak sınav sömürüsü diye niteleyebileceğimiz bir süreci yaşatıyor. Milyonların bu umuda yolculuğu, eğitimli genç işsizliğin yüzde 25’e ulaştığı, erişkin ve genç nüfusun zamanının büyük bir bölümünü sınavlara hazırlık için geçirdiği bir serüveni içeriyor. Tercihlerin, sıralamaların, elemelerin, eşitsizliklerin derin yaralar açtığı bu kuşakları anlamak, umut ve hayal tacirliği yapmadan doğru tercihler yapmaları için olanaklar sunmak, sorunlarına kalıcı çözümler üretip güvenceli gelecek sağlamak gerekiyor.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here