Gökgün: Bağımsızlık mücadelemizin 103. yıldönümü kutlu olsun

0
88

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Bu günün, tarihimizin akışına yön veren en önemli dönemeçlerden biri olduğunu vurgulayan Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün, “Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakmasının, 103. Yıldönümü ulusumuza kutlu olsun” dedi.

“Var olma mücadelesi verildi”

Ülkenin kurtuluşunun ancak ulusla birlikte başarılabileceğini gören Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkışının; bağımsızlık hareketinin sembolü olduğunu belirten Gökgün, “Türk ulusu, Atatürk’ün önderliğinde kenetlenerek kendi geleceğine el koymuş, Ulusal Kurtuluş Savaşı ile emperyalizme karşı var olma mücadelesi verdi. Büyük Önderimiz Atatürk’ün doğum günü kabul ettiği 19 Mayıs, laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımıdır.

“4 Gençten biri işsiz”

Atatürk’ün bugünü armağan ettiği, geleceğimiz olan gençlerimizin ise eğitimden, çalışma yaşamına kadar birçok sorunla karşı karşıya olduğunu söyleyen Gökgün, şöyle devam etti:

“Eğitimin hızla ticarileştirilip paralı hale getirilmesiyle milyonlarca gencimiz eğitimden kopmuş, güvencesiz çalışma koşullarıyla emek sömürüsüne maruz bırakıldı.

4 gencimizden 1’inin işsiz olduğu, Avrupa’daki yaşıtları dünyayı gezerken bizim gençlerimizin istediği kitapları alabilmek için bile yaz boyu çalıştığı, gençlerimizin yarısından fazlasının yurtdışında yaşama hayali kurduğu böylesi bir dönemde siyasi iktidar, baskıcı ve otoriter uygulamalarıyla gençlerimizin geleceğini karartmaya çalışmaktadır.

Unutmayalım; Atatürk, geleceğimizi gençlerimize; gençliği ise biz öğretmenlere emanet etmiştir.

Aydınlık bir Türkiye’yi tekrar örmek, kuşkusuz bu mirasa sımsıkı sarılmaktan geçmektedir.

Eğitim-İş, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, O’nun devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne ve kazanımlarına, çağdaş, bilimsel, laik, demokratik, kamusal eğitime ve gençlerimize her şeye rağmen sahip çıkacaktır.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here