Karesili çocuklar kitap ve oyunla buluşuyor

0
56

Karesi Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hazırladığı Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesi hizmete girdi. İlk olarak Turplu Kırsal Mahallesi’ndeki çocuklarla buluşan Mobil Kütüphane, okul bulunan kırsal mahallelerde hizmet verecek. Çocuklar hem okuma imkânı bulacak, hem de birbirinden renkli oyunlar ile öğrenip, eğlenecek.

Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesi, uzmanlar eşliğinde mahalleleri tek tek gezerek Karesili çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yanında, çeşitli etkinlikler düzenleyerek onları eğlendirmeye başladı.

Karesi Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği ile Okul Öncesi Eğitimi Bölümü ve Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle oluşturulan Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesi, ilkokul bulunan tüm kırsal mahallelerde en az birer hafta arayla hizmet verecek.

İlk olarak Turplu Kırsal Mahallesi’nde çocuklarla buluşan kütüphaneye ilgi büyük oldu. Kütüphanede öğretim üyeleri, öğretmenler, uzmanlar ve Karesi Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin görevli personelleri de görev yapıyor. Çocuklara hem eğitim, hem de rehberlik hizmeti sunuluyor.

FİZİKSEL VE SANAL KÜTÜPHANE BİRARADA

Mobil Kütüphane otobüsünün tefrişatı Karesi Belediyesi tarafından gerçekleştirilirken, kütüphanede 650 fiziki kitap bulunuyor.

Kütüphanede ayrıca İnternet ve Video Kütüphane de hizmet veriyor. Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesinin içinde internet erişimi bulunan 2 adet bilgisayar bulunuyor. Bu bilgisayarlara eğitsel içerikli film, dizi, belgesel, e-kitap vb. yüklendi, çocuklar ve ebeveynleri ücretsiz olarak bu içeriklerden ve internetten faydalanabiliyor. Bilgisayarlara ve telefonlara bağlanabilen projeksiyon cihazı ve ayaklı projeksiyon perdesi ile kütüphanenin içinde ve dışında toplu video izleme uygulamaları yapılabiliyor.

Kütüphanede Okula Uyum Çalışmaları, Birlikte Ödev Yapma Çalışması, Etkileşimli Kitap Okuma, Masal Atölyesi, Yaratıcı Okuma ve Yaratıcı Yazarlık eğitimleri de çocuklara veriliyor. Kütüphaneden faydalanan çocuklar ve aileleri Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’a teşekkür etti. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here