Kaymaklı Gecesi’nde buluştular

0
125

137 yıllık bir eğitim kurumu olan bugüne kadar on binlerce öğrenci yetiştiren Balıkesir Lisesinden mezun olanlar her yıl olduğu gibi bu yılda bir araya gelerek hasret giderdi.

Kaymaklı etkinliği 13 Mayıs Cuma günü saat 12.00’de Kuva-yı Milliye Müzesi yanında bulunan Hacı Ali Camii’nde merhum liseliler için Mevlidi şerif okutulması ile başladı. Gece de Balıkesir Lisesi bahçesinde yaz sineması yapıldı.

Liseliler, Cumartesi günü saat 12.00’de Atatürk Anıtı’nda saygı duruşunda bulundu, kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Balıkesir Lisesi konferans salonunda Başsağdıçlık töreninin ardından halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Konuklara Kaymaklı ikram edildi. Balıkesir Lisesi spor salonunda; eski mezunlar ve öğrenciler arasında basketbol maçı, ardından eski mezunlar futbol maçı yapıldı. Gece de Pool Garden’de Kaymaklı gecesi gerçekleştirildi.

“BİZLER 137 YILLIK BİR MAZİNİN PARÇASIYIZ”

Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek, iki yıldır Covid salgınından dolayı ara verdikleri Kaymaklı Gününü biraz buruk, biraz hasret dolu, biraz da heyecanla karşıladıklarını söyledi.

Başta Balıkesir Liseliler Derneği Başkanlarından Abdi Kahyaoğlu, yönetim kurulu üyesi Fahri Kula olmak üzere birçok liselinin yaşama veda ettiğini ifade eden Balıbek, adlarını ve anılarını sayamadıkları nice kaybedilen değerli isimleri rahmetle andıklarını belirtti.

137 yıllık bir mazinin parçası olduklarını, bir kültürün, bir mirasın, bir tarihin yegane bekçileri olduklarını anlatan Balıbek, “Gururumuz, onurumuz, kimliğimiz olan okulumuzu anlatmak saatlere, günlere, sayfalara yetmez. Lisemizde okuyup da geçmişi yad etmek, anıları tazelemek, arkadaşlarla buluşmak, ne büyük bir heyecan. Belki de 1952 yılında lise müdürümüz rahmetli Hilmi Ziya Apak da, bugünleri görerek hayata geçirmişti Kaymaklı Gününü. Bizler de, yarınlara bugünü aktarmak, yaşatmak için yan yanayız.

Amacımız, şimdiki liselilerimizin de bugünü tatması ve yarınlar için adım atması, bir geleneği yaşayarak aktarmak,  kopmadan, heyecanla. Lisemizin adı, varlığı hep yaşasın, hep önde olsun diye. Lisemizin kuruluşundan bu yana aramızda olmayan değerli öğretmenlerimizi, liselilerimizi, arkadaşlarımızı rahmetle anıyor, bizim bugünlere gelmemizi sağlayan öğretmenlerimize minnetlerimizi sunarak, 1952 yılından beri gelenek haline gelen Kaymaklı Günü’nün nice yıllar sürmesini temenni ediyor, ahde vefa ile buraya geldiğiniz için teşekkür ediyoruz. Nice 137 yıllara, nice kaymaklı günlerine diyerek teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here