Matematik ve Sanat projesi devam ediyor

0
615

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı çağrısı kapsamında Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Balıkesir Üniversitesi ortaklığı ile yürütülen ‘Matematik ve Sanat’ projesinin açılış töreni Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda gerçekleştirildi.

Açılış törenine Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Çimen, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Narlı, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, öğretim üyeleri, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

“MATEMATİK SANATLA İÇ İÇEDİR”

Projenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Birçok insan için matematik sadece sembol ve kurallardan oluşan, eğitim yaşantıları boyunca zorlandıkları, kimseye faydası olmayan bir derstir. Matematikle sanat bazıları için de yan yana gelmesi gereken en son iki daldır. Eğitim öğretim hayatı boyunca matematikten sürekli düşük not alan, korkan, uzak duran, başarısız olan birisi için matematikle sanatın ne bir ilişkisi, ne de matematiğin sanatsal bir değeri olabilir.

Halbuki gerçek hiç de böyle değildir. Matematik sadece rakam ve sembollerle uğraşan bir disiplin olarak anlaşılmamalıdır. Elbette rakam ve semboller matematiğin en önemli bileşenidir, fakat asla matematiğin tamamı değildir. Matematik; mimarlık, müzik, resim gibi sanat dallarındaki uygulamaları ile sanatla iç içedir. Bu proje sayesinde öğrencilerimize matematiği, geometriyi farklı bir bakış açısı ve disiplinle, sevdirerek anlatacağımıza inanıyor; emeği geçen tüm öğretim üyelerimize, öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir de; “Üniversitemizin Fen Edebiyat Fakültesi, Necatibey Eğitim Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nin destek verdiği Matematik ve Sanat projesinde, öğrencilerimize teorik bilgiyi mümkün olduğunca görselleştirilerek etkileşimli uygulamalarla aktarılmasının çok önemli olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Bir yürütücü, 4 uzman, 9 eğitmen, 6 rehber ile 36 öğrencinin katıldığı ve 8 Temmuz’da sona erecek projede öğretim üyeleri, öğretmen ve öğrencilere katılım belgelerini Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız verdi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here