Okul öncesinde okullaşma oranı yüzde 99’a çıktı

0
128

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, 2022 yılı çalışmalarını değerlendirdi. Tatlı, “Okul öncesi eğitime büyük önem veriyoruz. Balıkesir’de 17 yeni anaokulumuz açıldı. Balıkesir’de okul öncesi okullaşma oranımız yüzde 78’lerden, yüzde 99.28’e çıktı. Balıkesir’de 3 milyon 13 bin 61 adet ücretsiz ders kitabı dağıtıldı. Taşımalı eğitimde 15 bin öğrencimize ücretsiz yemek veriyorduk bu sayıyı 49 bine çıkarttık” dedi.

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, yardımcılarıyla birlikte Öğretmen Evi’nde düzenlediği toplantıda 2022 yılında yapılan çalışmaları anlattı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okul öncesi eğitime büyük önem verdiklerini kaydeden Tatlı, “Anaokullarımız, okullarımız içerisindeki aktif olmayan eğitim ortamlarının aktif edilerek okul öncesi eğitime erişimin kolaylaşması amacıyla ilimiz genelinde 17 yeni anaokulumuz açıldı. Bakanlığımızın 2022-2023 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitimde okullaşmayı artırma hedefi ilimizde de uygulandı. Yüzde 78’lerden yüzde 99’lara kadar geldik. Şu anda ilimizde okul öncesi eğitimde okullaşma oranımız yüzde 99,28’dir” dedi.

“800 ÖĞRENCİ OKULLA BULUŞTURULDU”

İl Milli Eğitim Müdürü Tatlı, “Eğitimin bütün kademelerinde okullaşma oranımız en üst seviyede. Temel eğitimde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ortalaması yüzde 99,11, ortaöğretimde ise ilimizde okullaşma oranımız yüzde 98’dir. İlimizde ortaöğretimde okullaşamayan bin 300 öğrencimiz iki hafta boyunca sahadaki arkadaşlarımızın çalışmalarıyla 800 öğrencimiz okullarla buluşturuldu, 500 öğrencimizle ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Okul öncesi eğitimde ilimizde 5 öğrenci ve daha fazla olan birçok noktada okullarımız açıldı. Ayrıca ilimizde birçok ilçemizde gezici ana okulu modeli ve gezici öğretmen modelini uyguluyoruz. Burada da 2 ila 5 çocuğun bulunduğu noktalarda öğretmenlerimiz araçlarıyla oraya gidiyorlar belirlenmiş bir saatte oradaki çocuklarımıza eğitim veriyorlar. Aynı zamanda okul öncesi eğitimle bağlantılı olarak ilimizde Köy Yaşam Merkezlerini oluşturduk. Bir okulu sadece açıp 5 çocuğumuzun eğitim gördüğün ana sınıfı olarak hizmete almaktansa Köy Yaşam Merkezi kurduk. Orada hem okul öncesi eğitim öğrencimiz hem de Hayat Boyu Öğrenme kapsamında Halk Eğitim Merkezlerinin faaliyetlerinin icra edileceği alanlar oluşturduk. Oradaki okulları onarıp köydeki vatandaşlarımızın ortak alanları haline getirdik. 37 kırsal yerleşim yerimizde şu an itibariyle Köy Yaşam Merkezini oluşturduk ve orada faaliyet sürdürüyoruz. Bunların bazılarında okul öncesi eğitimle birlikte ilkokul birleştirilmiş sınıf bazılarında da Halk eğitim Merkezlerinin kursları var” dedi.

“ÇIRAK SAYISI 13 BİNE ÇIKTI”

Uzunca bir süredir ülkede mesleki eğitim konusu konuşulduğunu kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Tatlı şöyle devam etti “ Aralık 2012 tarihinde TBMM’de yapılan kanunla değişikle Türkiye’de mesleki eğitim konusunda farklı bir noktaya gelindi. Bu süreçle birlikte ilimizde 2 bin 700 olan çırak sayımız 2022 Aralık ayı itibariyle 13 bin civarına çıktı. Bu çırakların tamamı işletmelerde bir şekilde çalışıyor ve aynı zamanda eğitimlerini devam ettiriyorlar. Bunlar Çıraklık Eğitim Merkezi’mize kayıt oluyorlar. Mezun olduktan sonra aynı zamanda ustalık belgelerini alıyorlar, işyeri açma ve çalışma ruhsatlarını da alıyorlar. Bu konuyla alakalı devlet tarafından destek veriliyor. Çıraklarımız 12’nci sınıf düzeyinde çocuklarımıza asgari ücretin yüzde 50’si, alt sınıfta olanlara da yüzde 30 kadar destek veriliyor.

Türkiye’de ilk defa açılan Uluslararası Mesleki Eğitim okulu İvrindi Nurettin Çarmıklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak açıldı. Bu kapsamda 7 okul planlanıyordu. Bu okulların ilki ilimizdeki Türkiye’deki ilk Madencilik alanında açılan Nurettin Çarmıklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz oldu. Bu Anadolu Lisemizde altyapı ve laboratuvar ortamlarımız tamamlandı uluslararası öğrenci almak için pansiyon yapımı devam ederken 2023-2024 eğitim öğretim yılında da uluslararası öğrencilere kapımızı açacağız. Yine ilimizde Ar-Ge merkezi olarak kurulan Savaştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz var. Bu okulun tarım bölümünde hazırlık sınıfını tamamladık şu anda birinci sınıf öğrencilerimiz devam ediyor. Hayvan Sağlığı ve Yetiştiricilik Bölümü ile Yiyecek-İçecek Hizmetleri Bölümü bu sene açıldı, öğrenci almaya başladı. Aynı zamanda Nurettin Çarmıklı ile birlikte Savaştepe’deki okulumuz Türkiye’deki Ar-Ge merkezi okullarımızdan birisidir. Burada eğitim öğretim süreçlerinin yanında aynı zamanda belli alanda derinlemesine araştırma-geliştirme çalışmaları da yürütülüyor. İlimizdeki bütün Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine bağlı Mesleki Eğitim Merkezleri açıldı ve sanayi-okul işbirliğinin en yakından kurulması için OSB yönetimleri ile birlikte bu merkezlerin faaliyetlerini sürdürüyoruz. Mesleki Eğitim Merkezlerimizde lise çağındaki çocuklarımızdan yetişkinlere kadar her kategoride insanımız eğitim alıyor. Bunların içinde lisans ve ön lisans mezunu arkadaşlarımız dahi var. Yani bir üniversitenin bir programından mezun olmuş ancak bir meslek edinmek için Mesleki Eğitim Merkezlerimize başvuru yapıp öğrenim gören arkadaşlarımız da var. Mesleki eğitimdeki bu yapılanma, mesleki eğitime verilen bu önem ne getirdi? Bir önceki yıl ilimizde mesleki ve teknik eğitimde döner sermayesi olan okullarımız 2022 yılı ciroları 22 milyon lira idi. Bu yıl ise 50 milyon liraya ulaştı. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizdeki üretim kapasitesini artırdık, buna bağlı olarak ciddi anlamada da ciro oluştu. Buradan hem çocuklarımıza hem öğretmenlerimize belirli miktar pay dağıtıldı, geriye kalan Maliye Hazinesine aktarılıyor.

Balıkesir tarım ve hayvancılık alanında ülkedeki en iyi illerinden bir tanesi, potansiyelimiz çok yüksek, modern işletmelerimiz çok fazla ve Türkiye’yi doyuran şehir olarak tanıtıyoruz. Balıkesir aynı zamanda turizm merkezi bir ilimiz. İki denizi olan, Kazdağları olan, tarihi geçmişi olan bir ilimiz. Aynı zamanda sanayisi gelişen bir ilimiz. Dolayısıyla mesleki eğitimin önemi Balıkesir için ayrı bir yerde olmalıdır. Bu çerçevede biz mesleki ve teknik Anadolu liselerimizin mutlaka iyi araştırılmasını, ziyaret edilmesini ve bu okullarımızın imkanlarından çocuklarımızın yararlandırılması aynı zamanda da çocuklarımızın ilimizdeki üretim sürecine aktif katılımlarını arzu ediyoruz.

Ücretsiz yemek konusunda özellikle okul öncesi eğitimdeki çocuklarımıza ücretsiz yemek konusu gündemde. Şu anda taşımalı eğitimde 16 bin 514 öğrencimiz taşınıyor, bunların 15 bin 767’si ücretsiz yemek hizmetlerinden faydalanıyor. 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren ilimiz genelinde 33 bin 585’i taşımalı eğitim merkezlerinde olmak üzere 16 bin 121 öğrencimiz de okul öncesi eğitimde olmak üzere toplam 49 bin 706 öğrenciye ücretsiz yemek dağıtacağız. Bunların büyük bir çoğunluğunu öğretmenevlerinden, mesleki ve teknik genel müdürlüğümüze bağlı okullarımızdan bu yemekler dağıtılacak.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here