Orman: Yeni bir mücadele yılı

0
54

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Balıkesir Şube Başkanı Mualla Orman, 2022‐2023 öğretim yılını yeni bir mücadele yılı olarak değerlendirdi.

Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutlamaya hazırlanırken, ülkemizin bir kez daha sistemdeki büyük sorunlar ile yeni eğitim öğretim yılına başladığını söyleyen Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Balıkesir Şube Başkanı Mualla Orman, her yıl giderek büyüyen eğitim sorunlarına son yıllarda yenilerinin de eklendiğini kaydetti.

Orman, “Toplumsal yaşamın sıkıntıları eğitim sistemine yansımakta ve doğal olarak eğitimdeki sorunlar da topluma yansımakta. Bu öğretim yılında da YKKED olarak mücadelemiz; eğitimin niteliğinin yükseltilmesi ve toplumun ileriye doğru götürülmesinde eğitimin en önemli araç olduğunun unutulmaması yolunda olacak” dedi.

Orman, açıklamasına şöyle devam etti: “İyi yönetilemeyen ekonomi tüm topluma pahalılık ve yoksulluk olarak yansıyor. Bu eğitim öğretim yılında da anne ve babalar çocukların okul- servis masraflarına yetişememekte ve yoksulluk yüzünden okula gidemeyen, eğitim hakkından yararlanamayan öğrenci sayısı artmaktadır. Bu öğretim yılında da YKKED olarak mücadelemiz; eğitim hakkından herkesin yararlandığı kamusal ve parasız eğitim için olacaktır. Bu öğretim yılında da YKKED olarak mücadelemiz; köy okullarının yeniden eğitime açılması, üniversite öğrencilerine barınma hakkı sağlayacak yurtların yapılması ve yok edilmeye çalışılan laiklik ilkesinin korunması yolunda olacaktır.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here