Şahin: Öğrencilerin beslenme sorunu büyüdü

0
129

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, 2022/23 eğitim öğretim yılının ilk yarısında en dikkat çekici sorunlardan birinin öğrencilerin beslenme sorunu olduğunu söyledi.

Türkiye’de çok sayıda öğrencinin okula kahvaltı yapmadan gittiğini, birçok öğrencinin okulda yemek yemeden günü tamamladığını ve eve döndüğü iddia eden Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, “Ekonomik kriz gittikçe derinleşiyor. Zam yağmuru devam ediyor. Enflasyon yükseliyor. Vatandaşların alım gücü her geçen gün azalıyor. Mutfaktaki yangın büyüyor. Temel besin gıdalarına dahi ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor. Çocuklar için beslenmenin önemli olduğu koşullarda süt, yumurta, peynir, zeytin gibi temel gıda ürünlerinin fiyatı 3-4 kat arttı. Bu koşullarda çocuklarına her gün ayrı bir beslenme hazırlamak durumunda kalan aileler eti, sütü, meyveyi, kuruyemişi geçelim yumurtayı, peyniri ve zeytini bile alamaz hale geldi” dedi.

“ÇOCUKLAR YETERLİ GIDAYA ULAŞAMIYOR”

Çocukların yeterli ve besleyici gıdaya ulaşamadığını iddia eden Başkan Şahin, yapılacak en acil eylemin, bir an önce okullarda kamunun öğle yemeği hizmeti sunması olduğunu belirtti.

Şahin, alım gücünün giderek düşmesi ve yoksullaşmanın artması ile birlikte öğrencilerin okuldaki beslenme sorununun önümüzdeki aylarda daha yakıcı bir hale gelmesinin kaçınılmaz gözüktüğünü öne sürdü. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here