TÜBİTAK finallerinde Balıkesir geçidi

0
117

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda derece elde eden öğrencileri ödüllendirdi. Vali Şıldak, başarıya varan yolculukta onlara yol gösteren, destek veren öğretmen ve ailelerine de teşekkür etti.

Vali Hasan Şıldak, Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) ışığında eğitim çıtasını yükselten Balıkesir’i, TÜBİTAK’tan aldıkları ödüllerle gururlandıran öğrencileri ödüllendirdi.

Vali Şıldak, lise öğrenimine devam eden öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik eden, mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlayan ve 53’üncüsü gerçekleştirilen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda biyoloji alanında ‘Yeşil Sentezle Grafen Kuantum Noktalarının Eldesi Ve GQDS-Kalsiyum Aljinat Filmlerinin İlaç Salınım Özelliklerinin İncelenmesi’ projesiyle Türkiye birincisi olan Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Azra Demirkapılar ve Aslı Ece Yılmaz’ı; Psikoloji alanında ‘Bibliyoterapiye Dayalı Okuma Etkinliklerinin Empati, Farklılıklara Hoşgörü Ve Zorbalığa Yönelik Tutuma Etkisi’ projesiyle Türkiye ikincisi olan Bandırma Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Sıla Ersöz ve Ayşenur Yıldırım’ı; Matematik alanında ‘Nesnelerin Lazer Triangulasyon Yöntemi İle Taranarak 3b Dijital Ortama Aktarılması’ projesiyle Türkiye üçüncüsü olan Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Altuncan Huban Gülen’i; Yazılım alanında ‘Pozitif Tamsayıların M-Adik Gösteriminden Faydalanılarak Uçtan Uca Şifreleme Algoritması Geliştirilmesi ve MATTALK Anlık İleti Uygulamasının Tasarlanma’ projesi ile yine Türkiye üçüncüsü olan Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Enis Zorbazer ve BİLNET Fen Lisesi öğrencisi Çağan İkikardeş ile Değerler Eğitimi alanında ‘Değerler Eğitiminde Popüler Akım Videolarına Alternatif Bir Dijital Uygulama Önerisi: D.E.D.İ’ projesiyle teşvik ödülü alan Bandırma Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Zeynep Albayrak ve Hafsa Alanur Düzgün’ü makamında kabul etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’nın da hazır bulunduğu ziyarette, öğrencilerden projeleri hakkında bilgi alan Şıldak, BİGEP kapsamında il genelinde yapılan deneme sınavlarındaki derecelerini sordu.

Vali Hasan Şıldak, “Öğrencelerimiz her türlü takdiri hak ediyor. Ayrıca aldıkları bu ödüller onların meslek hayatında önüne çıkan kapıları açacak birer anahtar olacak. Bu başarılar hissetmeden kumbaralarına attıkları çok anlamlı birikimler. İlimiz bu yıl liseler ve ortaokullar arası bölge finallerinde 7 ilin en iyi skorlarını elde etti. Öğrencilerimizin çaba göstermesi, böyle performanslar ortaya koymaları çok gurur verici. Gösterdikleri bu çabaları hiç unutmayacaklar. Bizler de onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

Vali Şıldak, ziyaret anısına hediye verdiği öğrencilere arkadaşlarına da örnek olduklarını vurguladı. Başarıya varan yolculukta onlara yol gösteren, destek veren öğretmen ve ailelerine de teşekkür etti. Şıldak ayrıca öğrencilere eşlik eden danışman öğretmenler ve okul müdürlerini de kutladı. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here