“Yazmak engel tanımıyor”

0
101

Türkiye’de ilk defa düzenlenen görme engelliler arası şiir yarışmasında birinciliği Balıkesir Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Türkçe öğretmeni Hasibe Boztepe kazandı. Yarışma sponsorlarından biri de İleride İnşaat’ın sahibi engelli dostu Galip Ertekin oldu.

Türkiye genelinde, Kentim Şişli Gazetesi ve Braille yazıyla (kabartma) olarak basılan Görülmeyen Gazete ile Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi işbirliğiyle görme engelliler arasında şiir yarışması düzenlendi. Yarışmaya yüzün üzerinde eser katıldı.

Ataol Behramoğlu, Pelin Batu, Mehmet Ataman, Kıvanç Nalça, Münevver Yalın, Fatih Mehmet Moray gibi seçkin yazar ve sanatçıların yer aldığı jüri üyeleri tarafından ilimiz Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Hasibe Boztepe’nin oğluna yazdığı ‘Senin Adın Işık Olsun’ adlı şiiri ile birinciliğe layık görüldü.

Yarışmaya katılan tüm şiirler ‘Gönül Gözüyle Şiir Antolojisi’ adıyla kitaplaştırıldı. Yarışmaya pek çok sponsor katkıda bulundu. Bu sponsorlardan biride, ilimizde daha önce de çeşitli sanatsal ve sportif faaliyetlere destek veren, İleride İnşaat’ın sahibi Galip Ertekin idi.

Engelliler Haftası nedeniyle Balıkesir İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Bayar ve yarışma sponsorlarından İleride İnşaatın sahibi Galip Ertekin, yarışmada birinciliği ilimize getiren Hasibe Boztepe’yi, okulunda ziyaret ederek tebrik etti.

Okul müdürü Akın Ay, Hasibe Öğretmen gibi başarılı ve kendisiyle barışık bir meslektaşıyla aynı okulda çalışmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Bayar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Hasibe Öğretmen gibi başarılı öğretmenleri daima destekleyeceklerini belirtti.

Galip Ertekin ise; birinciliği ilimize getirdiği için Hasibe Boztepe’yi kutladı ve Boztepe’nin gönül gözüyle gördüklerini şiire aktardığını, kaleminin güçlü olduğunu vurguladı.

Hasibe Boztepe İleride İnşaat’ın verdiği destekten ötürü Görülmeyen Gazetenin sahibi Saime Oğuzhan adına Galip Ertekin’e teşekkür plaketi sundu. Ayrıca Hasibe Boztepe’nin, ziyaretlerinin kendisini çok mutlu ettiğini belirterek ziyarete gelenlere daha önce yayımlanan ‘Işıktan Elim’ adlı kitabını hediye etti.

Hasibe Boztepe son olarak Kadriye Kemal İlkokulu’nda Rehber Öğretmen olarak görev yapan ve kendisi de görme engelli olan eşi Süleyman Boztepe’ye kendisine verdiği destek için teşekkür etti. Oğullarının varlığıyla mutluluklarının taçlandığını söyledi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here