Eğitimde teknoloji hamlesi

0
131

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın ‘Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’ kapsamında desteklediği ‘Balıkesir Eğitimde Teknoloji Atılımı’ projesiyle Balıkesir’de 21. yüzyılın ihtiyaçlarına uygun model ve yöntemlerle mesleki eğitim kalitesinin artırılması, sektör ile mesleki liseleri arasında bağlantı kurulması, ihracat yapan firmalarının ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman ihtiyacının eğitim yoluyla karşılanması sağlanacak.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) 648 bin lira destek verdiği ‘Balıkesir Eğitimde Teknoloji Atılımı’ (BETA) projesinin sertifika töreni, Öğretmenevinde yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, BETA projesinin amacının Balıkesir’de 21. yüzyılın ihtiyaçlarına uygun model ve yöntemler kullanımıyla mesleki eğitim kalitesinin artırılması, sektör ile mesleki liseleri arasında bağlantı kurulması, Balıkesir’in küresel rekabet oranı yüksek ve ihracat yapan firmalarının ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman ihtiyacının eğitim yoluyla karşılanmasına katkı sağlamak olduğunu söyledi.

30 ÖĞRETMENE ROBOTİK EĞİTİM VERİLDİ

İl Milli Eğitim Müdürü Yıldız, “Proje kapsamında; Milli Eğitim Müdürlüğü binamızda atıl durumda bulunan bir oda tadilat ve mobilya donatımı yapılarak atölye haline getirildi. Atölyeye teknolojik ekipman donatımı ve internet altyapısı sağlandı. Hedef grupta yer alan 30 öğretmene hafta içi 5 gün olacak şekilde toplamda 350 saatlik Teknik Çizim ve 3D Baskı, Kodlama ve Robotik eğitimleri verildi. Hedef grupta yer alan 30 öğrenciye hafta sonu 2 gün olacak şekilde toplamda 450 saatlik Teknik Çizim ve 3D Baskı, Kodlama ve Robotik eğitimleri verildi.

Yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında 15 okul öncesi ve sınıf öğretmenine Oyun Tabanlı Blok Kodlama ve 15 branş öğretmenine Arduino Temel Seviye Kursları hizmet içi eğitim kapsamında verildi. Projenin hedef grubunda yer alan katılımcılar Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mebruke Hakkı Kabakçı Çok Programlı Anadolu Liselerinde yer alan öğretmen ve öğrenciler arasından başvuru ile seçildi.

Söz konusu okullarda görevli bilişim teknolojileri, grafik ve fotoğraf, endüstriyel otomasyon, yenilenebilir enerji, inşaat teknolojisi, metalurji teknolojisi, makine teknolojisi, elektrik-elektronik teknolojisi öğretmenleri ile aynı okullarda bilişim teknolojileri, grafik ve fotoğraf, makine teknolojisi, elektrik-elektronik teknolojisi alanlarında öğrenimlerine devam eden öğrenciler eğitimlerin hedef grubunu oluşturmakta olup 30 öğretmen ve 30 öğrenci eğitimlerde kursiyer olarak yer aldı” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ahmet İnan tarafından eğitime katılan öğretmenlere sertifikaları takdim edildi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here