“Ek ödeme değil, tek kalemde verilecek bir ücret istiyoruz”

0
254

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Balıkesir Şube yönetimi tarafından yapılan açıklamada, taleplerinin ücretlerinin yoksulluk sınırı üzerinde, vergi yükü azaltılmış, emekliliğe de yansıyacak ve tek kalemde ödenmesi olduğu vurgulandı.

Yeni işe başlayan hemşirelerin daha iyi bir maaş için hastalanmak pahasına yoğun bakımlarda çalışmak istediğine dikkat çekilen açıklamada, sağlık emekçilerinin artık para konusunu konuşmaktan sıkıldığını ifade edildi.

Açıklamada, aynı işi yapan 4A’lı ve 4B’lilerin bile aynı ödemeyi alamadığı belirtilerek, asıl taleplerinin ücretlerinin yoksulluk sınırı üzerinde, vergi yükü azaltılmış, emekliliğe de yansıyacak ve tek kalemde ödenmesi olduğunu vurgulandı.

Ek ödemelerin normalde düzenli olarak ödenmesi gerektiğinin altı çizilen açıklamada, “Döner sermaye payından gelecek ödemeler Kasım ve Aralık ayında Sağlık Bakanlığından yazı gelmedi denerek tahsili yapılmadı. Sosyal medyada başlattığımızı kampanyayla birlikte Sağlık Bakanlığının emriyle ek ödemelerin yapılacağı Resmi Gazetede duyuruldu” denildi.

Asıl olarak ödemenin ne şekilde yapılacağının önemli olduğunun belirtildiği açıklamada, “Pandemi dönemi boyunca daha düzenli yapılması gereken ek ödemelerin düzensizliği sağlık emekçilerini mağdur etmiş durumda. Şimdi yapılacak ek ödemede Sağlık Bakanlığının belirlemesine ilişkin bir ibare mevcut. Eskisi gibi bir ödeme mi yapılır yoksa Bakanlık bunu nasıl değiştirir bilmiyoruz. Takip etmeye devam edeceğiz” denildi.

“EK ÖDEMELER DERECEYE GÖRE ÖDENMEMELİ”

Ek ödemelerin en büyük sorununun miktar olarak dereceye, kadroya göre ödenmesi olduğunun ifade edildiği açıklamada, “Yeni başlayan hemşirelerden örnek verilecek olursa; yeni başlayan hemşireler yoğun bakımda çalışmak istiyorlar, geçiş yapmak istiyorlar. Çünkü sertifikalı olan bir bölüm olan yoğun bakım hemşireliğinde ücret farkı alınıyor. Daha iyi kazanmak için yoğun yerleri tercih etmiş durumda kalıyorlar. Bir de pandemi döneminde olduğumuzu da belirtirsek yoğun yerler demek Kovid ile iç içe olmak demek. Bu da hastalanmak uğruna daha iyi bir maaş almak istenmesinden ortaya çıkıyor” denildi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here