Ekip ruhu gelişiyor

0
106

Çocuklar, okulların kapanması ile aylardır hayalini kurduğu bir tatilin planlarını yaparken, ailelerinin de çocuklarının tatili nasıl değerlendirmesi gerektiğine karar vermeye çalıştığı bugünlerde; çocukların hem dinlenmeleri hem de farklı hobiler edinerek eğitilmelerini sağlayan Yaz Spor Okulları yoğun katılımla çalışmalarını sürdürüyor.

Yaz spor okullarının aileler ve çocuklar için önemine değinen Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, “Yaz Spor Okullarımızın amacı, sadece tatil çocuğun eğlenmesi ve heyecanlı tecrübeler yaşaması değil; aynı zamanda sosyal, duygusal ve yeteneksel gelişimlerine de katkıda bulunmaktır. Bu süreçte çocuklarımız aynı ortamda yaşayarak birbirlerine destek olur ve arkadaşlık kavramının önemini anlarlar” dedi.

Spor ya da diğer aktiviteler aracılığıyla yeteneklerini geliştiren çocukların daha sağlıklı bir bünyeye kavuştuğunun altını çizen, Arıcıoğlu, “Özellikle doğayla iç içe yapılan aktiviteler ile çocuklara tabiat sevgisi aşılanır. Kendi ilgi alanlarını daha iyi anlayan çocuklar, kariyerlerine yönelik daha iyi plan yaparlar. Çocukların paylaşımcı, maceracı ve araştırmacı yönleri ortaya çıkar. Sosyal aktivitelere katılan çocuklar birbirlerine saygı duymayı, aldıkları sorumluluklar ve edindikleri deneyimler sayesinde birlikte çalışmayı öğrenirler” dedi.

Yaz Spor Okulları’nın çocukların ekip ruhu ile hareket etme kabiliyetini geliştirdiğini ifade eden Lokman Arıcıoğlu, “Ekiple yapılan aktivitelerde hedeflere ulaşan ve başarı gösteren çocuklarımız ve gençlerimiz, ödüllendirilir ve dayanışmanın yanında birbirlerine saygı duymayı da öğrenirler. Sosyal, güvenilir bir ortamda katıldığı aktiviteler pozitif bir kişilik edinmesini, başarıyı yakalamasını ve kendisine saygı duymasını sağlar. Grup ile yapılan aktivitelerde değişik kültürlerden gelen çocuklar aralarındaki farkın aşılamaz olmadığını yaşayarak öğrenirler” dedi.

Bu deneyimin çocuklara farklılıklara saygı duymayı öğretirken hoşgörülü olmalarını da sağladığını belirten Arıcıoğlu, “Çocuklarımız, ailelerinden uzakta kendilerini her türlü ifade edebilecekleri bir ortamda bulunmaları onlara, kendi ayakları üzerinde durmayı öğretirken, ruhsal gelişimlerinde ve kişiliklerini bulmada da olumlu katkılar sağlar.”

Yaz Spor Okulları’nda 23 branşta ücretsiz eğitim verilen 5-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin sporu bir yaşam biçimi haline getirmeleri amaçlanıyor. İrfan DUROĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here