“3600 Ek Gösterge çok bilinmeyenli denklem”

0
232

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın “devrim” diye sunduğu 3600 ek gösterge değişikliği konusunun belirsizliğini koruduğunu öne sürdü.

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, 3600 ek gösterge değişikliği ile ilgili yaptığı açıklamada, 3600 ek gösterge değişikliğinin reform bile olamayacak kadar yüzeysel ve verilen sözlerin çok uzağında olduğunu iddia etti.

Şahin, “Neredeyse bir yıldır diğer konfederasyonları sürece dâhil etmeyerek Bakanlıkla birlikte çalışma yürüten Memur-Sen konfederasyonunun da “içeriğini bilmiyoruz” demesi ise düzenlemenin beklentilerin çok gerisinde olduğunu ve kendilerini işin içinden sıyırmak istediklerini düşündürmektedir. Değişiklik taslağının Meclise verilmesi ile detayları öğrenmiş olacağız.

Açıklamaya göre; “Bütün memurların ek gösterge rakamları 600 puan artırılacak, ek göstergesi 3000 olan tüm kamu çalışanlarının ek göstergesi 3600’e yükseltilecek, hiyerarşik denge korunacak, genel müdür yardımcılarının ek göstergesi 3600’den 4400’e çıkarılacak, şube müdürü ve ilçe müdürü ek göstergeleri 2200’den 3000’e yükseltilecek, yardımcı hizmetlilere ek gösterge verilecek ve idareci konumundaki personelin ek gösterge rakamları düzenlenecek.”

Açıklama ekseninde birkaç hususa dikkat çekmek gerekirse; açıklamanın içeriği esas alınırsa ek gösterge rakamı 3600’ün altındaki kamu emekçilerinin yaşadığı eşitsizlik aynen devam edecektir. Bu da toplam çalışan kamu emekçilerinin yüzde 35-40’ına denk gelmektedir. Bu kesimler için ek göstergede 600 artırımının ne maaşlarında ne de emeklilik maaşlarında ciddi bir karşılığı yoktur” dedi. CENGİZ GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here