Alman Konsolos Balıkesir iş dünyasıyla buluştu

0
107

Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht, Balıkesir Sanayi Odası’nda Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Yarış ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula ile bir araya geldi. Başkonsolos  Regenbrecht, iş dünyası ile yaptığı görüşmenin ardından Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Eğinlioğlu Zincir Sanayi tesislerini gezdi.

Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Yarış ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu  Johannes Regenbrecht’i Sanayi Odası’nda konuk etti. Görüşmeye  Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emrah Bilcanlı, Yönetim Kurulu Üyeleri Metin Baykan ve Erdem Özer, Sanayi Odası Meclis Başkanı Ergin Birgül, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ali Bilcanlı, Emre İnce, Yönetim Kurulu Üyeleri Sinan Yırcalı ve Uğur Kula katıldı.

Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Yarış, Almanya Başkonsolosu Johannes Regenbrecht’i, Balıkesir’in Organize Sanayi Bölgesi yatırım olanakları, lokasyonu, ürün çeşitliliği ve kapasitesi, turizmi, ulaşımı ve lojistiği hakkında bilgilendirdi.

Yarış, “Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre 2021 yılı Almanya ile yapılan ihracat 60 milyon dolar. Balıkesir’den en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında Almanya 3.sırada yer alıyor. 2022 yılı ilk dört ayında Almanya ile gerçekleşen ihracat oranında yüzde 46 oranında bir artış olup, toplam ihracat rakamlarının yüzde 8,5’i Almanya ile gerçekleştirilmiştir” dedi.

Balıkesir’de gıda ve tarıma dayalı bir sanayi olduğunu belirten Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, “Çanakkale köprüsünün açılışıyla  ithalat ve ihracat için Lojistik olarak avantaj sağlayacak. Balıkesir, gerek karayolu, gerek demiryolu ile iki ülke arasında ticaretin gelişimi için Avrupa’ya açılan bir kapı. Almanya’ya geçen yıl 60 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Bu seneki hedef 100 milyon dolar” dedi.

“HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE AÇIĞIZ”

Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht, “Almanya ile Türkiye özel ilişkiler içinde. Kurumlar arası mevcut iyi ilişkilerin karşılıklı dostluk ve anlayış çerçevesinde devam etmesini ümit ediyoruz. Yetkilerim dahilinde her türlü işbirliği, diyalog ve dayanışmaya açığım” dedi.

Görüşme sonrasında Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan Eğinlioğlu Zincir Sanayi Tic. A.Ş. firmasını ziyaret eden Başkonsolos  Johannes Regenbrecht’e Eğinlioğlu Zincir Sanayi firma ortağı Orçun Eğinlioğlu, üretim konuları ve ürünler hakkında bilgi verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here