Aslan: Bu fırsatı kaçırmayın!

0
196

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Başkanı Ertuğ Aslan, son 6 yılda 5 kez çıkarılan yapılandırma ve af içeren kanuna bir yenisinin daha ekleneceğini söyledi. Vergi borcu için kanun teklifinin kabul edilmesinin ardından başvuruların 30 Nisan’a kadar süreceğini hatırlatan Aslan, borcu olan mükellefleri son güne kalmamaları konusunda uyardı.

“MÜKELLEFLER İÇİN BÜYÜK ŞANS”

Aslan, teklifle vergi, vergi cezaları, gecikme faizi, idari para cezaları, sigorta primleri, KYK gibi birçok borcun yapılandırılacağını anımsattı. Vergi borcu yapılandırması ile borçlar peşin ödenirse faizin yüzde 90’ının silineceğinin altını çizen Aslan, “Taksitli borç ödeme süresi ise 4 yıla çıkarılacak” bilgisini verdi.

“PEŞİN ÖDEMEDE YÜZDE 90 İNDİRİM VAR”

Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin 30 Nisan’a kadar ilgili idareye başvurması gerektiğini, yapılandırılan tutarların peşin veya taksitle ödeyeceğini söyleyen Aslan, “Bu kanunda yapılandırılan borçlar 48 ayda tahsil edilebilecek. Peşin ödeme halinde yurt içi ÜFE oranından yüzde 90 indirim olacak” dedi.

HANGİ BORÇLARI KAPSAYACAK?

Ertuğ Aslan, kapsaması beklenen borçları şöyle anlattı: “Belediyelere borçlar, elektrik su ve öğrenim kredisi borçları yapılandırma kapsamında olacak. Vergi ve SGK borçları. Trafik cezaları. Nüfus cezaları. Askerlik cezaları. Kaçak geçiş cezaları. Gümrük cezaları. Adli para cezaları. KYK borçları. Matrah artırımı. Kasa ve stok affı. Su borçları.” Aslan, kanunun hem yapılandırma hükümlerini hem de vergi mevzuatında çeşitli yeniliklerin olduğu hükümleri kapsayacağını ifade etti.

“ÖDENEMEMİŞ BORÇLARIN CEZALARI KALKACAK”

Teklifle, vergi ve prim borçları başta olmak üzere, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna süresinde ödenememiş borçların cezalarının kaldırılarak ödenmesinin getirileceğini anlatan Aslan, bu güne kadar diğer yapılandırma yasalarında kapsama alınmayan adli para cezaları dahil olmak üzere idari para cezaları da yapılandırma kapsamına alınacağını belirtti.

Borçların faizlerinin de düşük bir oran ile güncellenerek ödenmesinin de kolaylaştırmanın getirileceğini anlatan Aslan, her türlü borcun yapılandırma kapsamında olacağını belirtti.

Bu yapılandırma kanununda Vergi Dairesine ödenmesi gereken hangi tür borç olursa olsun yapılandırılacağını belirten Aslan, bir tane istisnanın olduğunun onunda 2022 yılı için ödenmesi gereken geçici vergiler olduğunu kaydetti.

Aslan, ayrıca, davalı olan vergi ve prim dosyalarındaki ihtilafları sonlandırarak ödeme imkanının getirildiğini, teklifte, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesine imkan sağlayan düzenlemelere de yer verildiğini ifade etti.

İşletmelerin, 2018 ila 2021 yılları için, gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde matrah ve vergi artırımı yaparak vergi incelemesi ve tarhiyata muhatap olmayacağını anlatan Aslan, “Arttırılan matrahların vergilerini peşin öderlerse o zaman vergi aslında da yüzde 10 indirim sağlanacak” dedi.

“TAKSİT ÖDEME SÜRELERİ 4 YILA ÇIKIYOR”

Bu teklifteki önemli bir yeniliğin de taksit ödeme sürelerinin 4 yıla çıkarılması olduğunu anlatan Aslan, “Böylece vatandaşlar yapılandırılan borçlarını 4 yıla yayılan aylık taksitler halinde 48 taksitte ödeyebilecekler” diye konuştu.

“2 BİN LİRAYI AŞMAYAN BORÇLAR SİLİNECEK”

Aslan, vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun borcu bulunan vatandaşların 2 bin lirayı aşmayan borçlarının silineceğini aktardı. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here