Aslan: Muhasebe ücretleri enflasyon oranında arttı

0
126

BSMMMO Başkanı Ertuğ Aslan, 1 Temmuz itibariyle ülke genelinde geçerli olmak üzere muhasebe ve müşavirlik ücretlerinde enflasyon farkı kadar artışa gidildiğini açıkladı.

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Başkanı Ertuğ Aslan, verdikleri hizmetlerle işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlayan Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin aynı zamanda kamu finansmanının da en büyük güvencesi olduğunu söyledi.

Aslan, “Mali Müşavirler, işletmelerin varlıklarını koruyabilmelerine, işlemlerini ve faaliyetlerini sağlıklı yürütebilmelerine katkı sunarak işletmeler için değer yaratmaktadır. Kamu finansmanının temel dayanağı olan vergi gelirleri Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin vermiş olduğu hizmetler sonucu belirlenmektedir. Mali Müşavirlerin ve Yeminli Mali Müşavirlerin bu ve bunun gibi verdikleri daha birçok hizmetin karşılığı elde ettikleri ücretler ise günümüzde giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir.

Ekonomimizde yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan yüksek enflasyon pek çok yurttaş gibi Mali Müşavirleri de zor durumda bırakmıştır. Fedakârca ve özveriyle görevlerini yapan Mali Müşavirler enflasyonun yaratmış olduğu tahribatın en ağır yükünü bu süreçte omuzlamak zorunda kalmaktadır” dedi.

Yıllık olarak belirlenen Asgari Ücretin dahi Temmuz ayında güncellenmesi için çalışmaların yapıldığı, Resmi Gazete’de düzenlemelerin yayınlandığı bu noktada meslek mensuplarının da mesleki faaliyetin sürdürülmesi için gerekli giderlerini karşılama noktasında ücretlerini güncelleme zorunluluğu ortaya çıktığına dikkat çeken Aslan, “Sadece mesleki faaliyete ilişkin personel, kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, gıda, temizlik, kargo vb. gibi giderlerin tamamında olağanüstü artışlar meydana gelmiştir.

TÜİK verilerine göre Mayıs 2022 itibariyle tüketici fiyatlarında yıllık değişim yüzde 73,50 ve yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 132 olmuştur. TÜFE özel kapsamlı göstergelerine göre, gıda yüzde 76, enerji yüzde 121, ulaştırma hizmetleri yüzde 78 ve kira yüzde 20 artış göstermiştir. Geçmiş yılın enflasyon oranı ile ücret tarifesi belirlenen meslek mensubunun gelirleri daha Mayıs ayı gelmeden çoktan bir önceki yıl fiyatlar seviyesine gelmiş bulunmaktadır. Ne yazık ki alınan muhasebe ücretleri bu enflasyonist ortamda verilen hizmetin karşılığı olmaktan tamamen uzaklaşmış bulunmaktadır.

Muhasebe bürolarının varlığını tehdit eder hale gelen bu durumdan dolayı, hizmetlerin sürdürülebilirliği ve aksamadan devam edebilmesi için 2022 yılında meslek mensuplarınca uygulanan asgari ücret tarifesinin güncellenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Aralık 2021 Tüketici Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36.08; Mayıs 2022 döneminde ise Aralık 2020 dönemine göre yüzde 84,58 artış göstermiştir. Bu durumda tarifemize yansıtılması gerekli enflasyon farkı (%84,58-%25=) % 59,58 olarak hesaplanmıştır. Ekonomik hayatı birlikte paylaştığımız ticari kamuoyunun bu talebimizi saygı ile karşılayacağına inancımız tamdır. Hali hazırda tüm girişimlere rağmen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca konuya dair bir güncelleme yapılmadığı görülmektedir. Gelinen bu noktada TÜRMOB ve Odalarımız yüksek enflasyondan kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde tarifedeki ücretlere yüzde 60 oranındaki enflasyon farkının yansıtılarak Temmuz ayından itibaren uygulanmasına karar vermiştir” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here