“Bağkur primleri indirilsin”

0
268

ÖZEL HABER – Balıkesir Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı H. İbrahim Demirer, oda üyelerinin sorunlarını ve beklentilerini HABERCİ’ye anlattı. Pandemi döneminde kararların hemen alındığını, meslek olarak pandemiye hazır olmadıklarını söyleyen Demirer, “Pandemi döneminde elimizde tek kullanımlık havlu, saç peçeteleri bunlar yeteri kadar stoklarımızda yoktu. Hazırlanmasında sıkıntı yaşandı. Devlette malzemelerde hazırlıksızdı. Malzeme bulmada sıkıntı yaşandı. Bilindiği gibi pandemi döneminde sakal tıraşı üç ay yasaklanmıştı. O dönemde berberler sadece saç tıraşı yapabilmişti” dedi.

Kuaför ve berberlerin aldıkları önlemler nedeniyle bir bedel ödediğini anlatan Demirer, “Biz bu maliyeti müşteriye yansıtmadık” diye konuştu.

DEMİRER, TALEPLERİNİ SIRALADI

Demirer, oda üyelerinin beklentilerini şöyle anlattı: “Bağkur primlerinin indirilmesini istiyoruz. Biz Bağkurlu olarak bir taraftan üvey evladız. SSK’lı iş kazası geçirdiğinde, doğum yaptığında, rapor aldığında parasını alıyor. Bağkurlular alamıyor. Bu adaletsizlik. Bağkurlularında aynı haklardan yararlanmasını talep ediyoruz. Raporlu sürede prim ödenmiyor. Bu da emekliliğe yansıyor. Bankalar kredi verirken esnafın siciline bakıyor. Temizse kredi veriyor. Kara listede ise vermek istemiyor. Bu nedenle açıklanan kredilerden herkes faydalanamıyor. Ayrıca bankalar kefil istiyor. Krediye ulaşımda sıkıntı yaşanıyor. Bu dönemde kefil bulmak çok zor. Hiç kimse kefil olmak istemiyor. Pandemi sonrası oda üyelerimizin işleri zorlaştı. Pandemi döneminde müşteri sakal tıraşını kendi yaptı. Tıraşı öğrendiği için günümüzde berbere gitmiyor. Müşteri sayısı azaldı. Pandemi döneminde hükümet sadece üç ay kira yardımı yaptı.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here