Balıkesir-Cezayir arasında ticaret artacak

0
126

Balıkesir Ticaret Odası üyesi 13 firmadan 20 temsilci Cezayir’de 2-5 Aralık tarihlerinde düzenlenen ikili iş görüşmelerine katılarak, Türkiye’nin dış ticaretinde giderek üst sıralara tırmanan Cezayirli firmalarla ticaretin geliştirilmesine yönelik görüşmeler yaptı.

Balıkesir Ticaret Odası tarafından Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (Ur-Ge) Hakkında Tebliğ kapsamında yürütülmekte olan Balıkesir İli Makine ve Metal Sektörü Ur-Ge Projesi’ne dahil firmalardan oluşan ticaret heyeti Cezayir’de ikili iş görüşmeleri ve temaslarda bulundu.

İKİLİ GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Ticaret Odası bünyesinde yürütülmekte olan Makine ve Metal Sektörüne yönelik Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (Ur-Ge) Projesine dahil 31 firma bulunuyor. Proje kapsamında yapılan ihtiyaç analizi çalışması ile firmaların dış ticarete yönelik satışlarını arttırabilmeleri için yapması gerekenler tespit edilmiş ve sektörün hedef pazar ülkeleri belirlendi.

2020 yılından bu yana sürdürülen projenin bu etabında ise İhtiyaç Analizi kapsamında belirlenen hedef ülkelerin ilki olan Cezayir’e ikili iş görüşmeleri faaliyeti gerçekleştirildi.

Cezayir’de 2-5 Aralık tarihlerinde düzenlenen ikili iş görüşmeleri faaliyetine Makine Metal Ur-Ge projesine dahil 13 firmadan 20 temsilci katıldı ve Türkiye’nin de dış ticarette giderek üst sıralara tırmanan Cezayirli firmalarla ticaretin geliştirilmesine yönelik toplantılar gerçekleştirildi.

Faaliyetin ilk gününde yapılan açılışa Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş, Ticaret Müşaviri Murat Aksoy, Ticaret Müşavir Yardımcısı Mehmet Emin Yiğitbaşı, Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Altınöz, Cezayir Türk-İş Konseyi yetkilileri, Cezayir Ticaret Odası yetkilileri ve firmaların sektörlerinde karşılı iş potansiyeline sahip çok sayıda Cezayir firması yetkilileri katıldı.

Toplantıda konuşan Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş, Cezayir’de son dönemde Türk yatırımlarını giderek arttığını ifade ederek, Türk firmaları için Cezayir’in kayda değer bir pazar olduğunu belirtti.

Toplantının devamında Türkiye’nin Cezayir Ticaret Müşaviri Murat Aksoy tarafından Cezayir’de yatırım ortamı ve Ticaret olanaklarına ilişkin bir sunum gerçekleştirildi. Açılış konuşmaları ve sunumların ardından gün boyunca Balıkesirli firmalar ile Cezayir firmaları ikili iş görüşmelerine devam etti.

“EXIMBANK BALIKESİR’E GELİYOR”

Cezayir İkili İş Görüşmeleri Faaliyeti ile ilgili açıklama yapan Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, “Balıkesir Ticaret Odası olarak üyelerimizin yurt dışına açılmalarına, ihracat yapmalarına, mevcut yurt dışı pazarlarını geliştirmelerine ve yeni hedef pazarlar bulmalarına büyük önem veriyoruz. Bizim dört yıl önce 2023 yılı için bir milyar dolar olarak koyduğumuzu hedefimiz firmalarımızın gayretleri sonucunda bir yıl öncesinde gerçekleşmiş oldu. Bu hedefimizi gerçekleştirmiş olmanın sonucunda odamız seçimlerinin hemen sonrasında 5 Kasım günü misafir etmiş olduğumuz Ticaret Bakanımız Mehmet Muş, bizlere EXIMBANK Balıkesir Ofisinin müjdesini verdi.

EXIMBANK’ın Balıkesir’de olması bölgedeki ihracatçılarımızı olumlu etkileyecek ve ivme kazandıracak. Yatırımcıların bölgemizi tercih etmesini sağlayacak. Bu vesileyle EXIMBANK imkanını ilimize kazandıran Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a teşekkür ediyorum.

HEDEF İKİ MİLYAR DOLARA ÇIKTI

Biz de bu olumlu gelişmeler sonrasında bir yıl önce sağlamladığımız bir milyar dolar ihracat hedefimizi revize ediyor ve iki milyar dolara çıkarıyoruz. Bu yeni hedefimizin tutturulması noktasında odamızın da önderlik ettiği Uluslararası projeler ve iş adamları heyetleri önem kazanmaktadır.  Son yıllarda Türkiye’nin ihracatında üst sıralara tırmanan ve Türk yatırımcılarımızın da tercihlerinde ön sıralarda yer alan Cezayir’e yapılan İkili İş Görüşmeleri heyet programı üyeleriniz için verimli geçmiş ve bizleri çok mutlu etmiştir. Katkı sağlayan firmalarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here