Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çetin: Süt üreticisi yok sayılıyor

0
68

Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çetin, Ulusal Süt Konseyi’nin yaklaşık 4 ay önce soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını litre başına 7.50 TL olarak belirledikten sonra, önceki gün yapılan toplantıda yeni alım fiyatını yine 7.50 TL olarak belirlemesine tepki gösterdi. Çetin, “Alınan karar sektöre büyük zarar verecek. Yapılan yanlıştan bir an önce dönülmeli” dedi.

Üreticilerin bir ve birlik içinde olması gerektiği bir dönemde olduklarını söyleyen Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çetin, “Ulusal Süt Konseyi tarafından 15 Mayıs 2022 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 7.50 TL /litre +0,20 kuruş destek olarak belirlenmişti. Yapılan toplantıda maliyetlerde değişiklik olması durumunda piyasa şartlarına göre tekrar fiyatta değişiklik yapılacağı açıklanmıştı.

“ÜRETİCİNİN YOK SAYILDIĞI BİR KARAR”

Fakat aradan geçen 4 aylık sürede maliyetlerdeki ciddi oranlarda artışlar olmasına rağmen Ulusal Süt Konseyi 7.50 TL olan fiyatı tekrar 7.50 TL olarak açıklayarak biz üreticilerin yok sayıldığı bir karara imza atmıştır. Alınan kararda ne yem süt paritesi ne de yem fiyatlarındaki enerji ve diğer girdi maliyetlerindeki fiyat artışları hiç dikkate alınmamıştır.

Çiğ süt üreticileri uzun süredir artan maliyetler nedeni ile sürekli zarar etmesine rağmen inatla üretime devam etme azmini kaybetme sınırına yaklaşmıştır. Artan tüm maliyetlere rağmen belirlenemeyen bu yeni fiyat kabul edilemez. Üretimin sürdürülebilir olması ve üretimin devam edilebilmesi bu şartlarda imkansızdır” dedi.

“SÜT ÜRETİMİ DÜŞMEKTE”

Çetin, “Biz yetiştiriciler sürekli küçülerek üretime devam etmekteyiz. Bu sebeple dişi hayvanların kesimi artmakta ve buna bağlı olarak süt üretimi hızla düşmektedir. Çiğ süt sektöründe yaşanan ve bundan sonra yaşanacak tahribatın telafisi mümkün değildir. Ülkemiz bu krize bir çözüm bulamazsa önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde süt ve süt ürünleri ithal etmek zorunda kalacaktır.

“BİR OLALIM, BİRLİK OLALIM”

Biz yetiştiriciler için daha fazla birlik ve örgütlü olma zamanıdır. Birlik olarak siz üyelerimiz ve yetiştiricilerin desteği sayesinde sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerimizi her zaman, her yerde söylemeye devam edeceğiz. Biz yetiştiricilerin hak ettiği değeri alabilmesi için birlik olmanın enerjisi ile çalışmaya devam edeceğiz. Bir olalım, birlik olalım” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here