Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Kula: Sattığımızı yerine koyamıyoruz

0
455

ÖZEL HABER – Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, sanayide doğalgaz ve elektrik fiyatlarına gelen zamların tüccarı ve sanayici zor durumda bıraktığını söyledi. Kula, “Enflasyonun bir an önce düşmesini bekliyoruz. Tüccar sattığı malı yerine koyamıyor. Ekonomide yeni reform bekliyoruz” dedi.

Doğalgaz ve elektrikte üst üste gelen zamlar sanayici ve tüccarı da zora soktu. HABERCİ’ye konuşan Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, yüksek enflasyon karşısında tüccarın da sanayicinin de üretim maliyetlerinin arttığını, sattığı malın yerine yenisini alamadığını bildirdi.

Sanayide kullanılan doğalgaz fiyatına son olarak gelen yüzde 25 zamla birlikte yılbaşından bu yana gelen zamların yüzde 125 seviyelerine geldiğini kaydeden Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, sanayici ve tüccarın girdi maliyetlerinin yükselmesinin iç piyasada fiyatları yükselteceğine dikkat çekti.

“EKONOMİDE REFORM BEKLİYORUZ”

Üretim girdi maliyetlerinde enerji ve emtia fiyatlarındaki artışın tüm maliyetleri etkilediğini kaydeden BTO Başkanı Kula, “Enerji ve emtia fiyatlarında yılbaşından bu yana gelen zamlar ürün maliyetlerini artırıyor bu da iç piyasada ürünlere zam olarak yansıyor. Şu anda enflasyonist bir ortamda yaşıyoruz. İş dünyası olarak enflasyonda iniş bekliyoruz. Bu yönde hükümetin ve Hazine Maliye Bakanlığının çalışmaları var. Bu konuda yeni reform bekliyoruz” dedi.

“İÇ PİYASADA FİYAT ARTIŞI OLUR”

Tüccarın ve iş dünyasının bu enflasyonist ortamda sattığı malın yerine yenisi koyamadığına dikkat çeken Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Tüccar sermayesini korumak için enflasyonu sevmez. Balıkesir iş dünyası olarak geçen yıl 780 milyon dolar ihracat yaptık. Bu yıl hedefimiz 1 milyar dolar ve bunu gerçekleştireceğiz. Enerji maliyetleri dünyada da artıyor. Yaşadığımız bu enflasyonist ortam iç piyasada fiyatları yukarı yönlü etkileyecek. Sanayi tesisleri ve iş dünyası iş yerlerine güneş panelleri kurmaya başladı. Güneş enerjisinde KDV ve yüzde 30 teşvik var. Üyelerimizi iş yerlerinde güneş enerjisi kullanmaya ve teşviklerden yararlanmaya çağırıyorum.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here