BASİAD Başkan Yardımcısı Savaş: Balıkesir’den 152  ülkeye ihracat yapılıyor

0
150

BASİAD Başkan Yardımcısı Selçuk Savaş, Balıkesir firmalarının 152 ülkeye ihracat yaptığını açıkladı. Savaş, “BASİAD üyeleri Balıkesir ihracatının önemli bir kısmını gerçekleştiriyor” dedi.

Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BASİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Savaş, Balıkesir ihracatı ile ilgili açıklama yaptı.

Savaş, Balıkesir firmalarının bugün ulaştığı nokta itibari ile dünyanın 152 değişik ülkesine ihracat yaptığını belirtirken; bu ihracatın önemli bir kısmının BASİAD üyeleri tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Savaş, “2022 yılında Balıkesir ihracatının 900 milyon dolar seviyesini aşarak bir milyar dolar seviyesine yaklaşmasını bekliyoruz. BASİAD Yönetimi ve BASİAD üyeleri olarak ihracata ayrı bir önem veriyor ve ilerleme kat etmeye çaba gösteriyoruz. BASİAD olarak Balıkesir ihracatını arttırma adına çeşitli projeler yaptık. Eğitim çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yurt dışı pazarlama heyetleri ile değişik pazarlarda çalışmalarımız oldu. Hedefimiz Balıkesir ihracatını parasal büyüklük olarak arttırırken, büyüklüğü katma değer ve rekabet üstünlüğüne dayandırmak istiyoruz.

2022 yılında Balıkesir ihracatının 900 milyon doları aşarak bir milyar dolara doğru yaklaşmasını bekliyoruz. Bu parasal genişleme bizleri son derece memnun etse de asla rehavete kapılmıyoruz. Bu yıl ihracat büyümemizde pandemiye paralel lojistik ve hammadde fiyatlarındaki artışlarında etkisinin olduğunun bilincindeyiz. Ülke sıralamasında da 22. sıra ile bir değişiklik söz konusu değil. Oysa bizler ihraç ürünlerimizin katma değerini ve kilogram bazında ürün artışlarının, ihracat yapan firma sayımızda önemli artışların olmasını arzu ediyor ve bu doğrultuda efor sarf ediyoruz” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here