Belediye şirket işçileri kadro istiyor

0
54

DİSK/Genel-İş Balıkesir Şubesi Burhaniye’de yaptığı açıklamada, belediye şirketlerindeki işçilere kadro verilmesini istedi.

Balıkesir’deki belediye şirketlerindeki işçilerin de kadrolaşması için Burhaniye Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yapan DİSK/Genel-İş üyesi işçiler, ‘Belediye işçisi kamu işçisidir. Kadro istiyoruz’ pankartıyla açıklama yaptı.

DİSK/Genel-İş Balıkesir Şubesi Mali Sekreteri Uğur Mamuk, “Belediye işçilerinin hakları için inatla ve yılmadan mücadele etmeye, ülkemiz ve geleceğimiz için emek ve demokrasi talebine ısrarla ve kararlılıkla sürdürmeye, işçi sınıfının hakları ve özgürlükleri için örgütlenmeye ve güçlenmeye devam ediyoruz.

Gelir eşitsizliği, yüksek enflasyon, fahiş faturalar, açlık sınırı altındaki ücretler, işçilerin geçinmesi ve insanca yaşamasını olanaksız hale getiren ağır koşullar yaratmıştır. Bu koşullar altında ayrımcılık, güvencesizlik ve eşitsizlik yayılmaya devam ediyor.

Belediye şirket işçileri de uzun zamandan beri büyük bir eşitsizlik ve ayrımcılığa maruz bırakılıyor. İşçiler için bu ayrımcılığın, eşitsizliğin ve adaletsizliğin adı kadro aldatmacasıdır. Her eylemimizde ve açıklamamızda gerçek kadro istiyoruz, belediye işçileri kamu işçisidir ayrımcılık son bulsun haklarımız verilsin dedik. Belediye işçileri bugün birçok açıdan ayrımcılıkla karşı karşıyadır. Siyasal iktidar tarafından çalışanlara yönelik yapılan ya da yapılması planlanan kısmi düzenlemelerle belediye işçilerinin adı bile ne yazık ki geçmiyor. Kamu işçileri ve kamu çalışanlarına yönelik yapılan düzenlemelerden belediye işçileri yararlanamıyor ve düzenlemelerin dışında tutuluyor.

Belediye şirket işçilerinin kadro ve ilave tediye hakkı verilmelidir. 696 sayılı KHK ile beraber kamuda çalışan taşeron işçilerinden merkezi idarede bulunanlar doğrudan kadroya geçerken belediyelerde çalışan işçiler ise ne yazık ki kadro yerine belediye şirketlerine geçiş yapmıştır. Bu durum 450 bine yakın belediye işçisinin ayrımcılığa uğramasına ve hak mağduriyetine neden olmuştur.

Bunun en somut örneği, kamu işçilerinin yararlandığı 52 günlük ilave tediye hakkından belediye şirketlerinde çalışan işçilerin yararlanılmamasıdır. KİT’lerde çalışan işçilerin ilave tediye hakkı bulunurken belediye şirketlerinde çalışan işçilerin ilave tediye hakkı olmaması da ayrıca hukuksuzdur. Bu mağduriyet bir an önce sona erdirilmeli ve belediye şirketlerinde çalışan işçiler de diğer işçiler gibi kadroya geçirilmelidir. İlave tediye hakkı ise derhal verilmelidir” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here