“Borçlarda yeni düzenleme yapıldı”

0
135

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, sağlık sigortasından yararlanamayanlara sunulan sağlık hizmet borçlarının 10 bin liranın altında olanlarının yok sayılacağını (terkin), bu tutarın üstünde olanlarının ise yüzde 50’sinin ödenmesi şartıyla terkin edilmesine ilişkin yasanın yayımlandığını hatırlattı.

Yançıl, yaptığı açıklamada sağlık hizmet bedellerinin terkin edilmesi veya taksitle ödenmesine ilişkin yasanın Resmi Gazete’de yayımlandığını söyledi.

Sağlıkla ilgili bazı kanunlarda ve 375 sayılı KHK’da değişiklik yapılmasına dair kanuna göre, 31 Aralık 2021 tarihine kadar tahsil edilememiş sağlık hizmet alacak tutarlarının yüzde 50’sinin bugün itibarıyla bir yıl içinde defaten veya taksitle ödenmesi halinde, geri kalan kısmı ferileriyle birlikte terkin edileceğini anlatan Yançıl, “Taksitli ödemede icra takibi geri bırakılacak. Söz konusu alacağın tutarı 10 bin lira ve altında ise tamamının tahsilinden resen vazgeçilecek. Alacak tutarının yarısının 10 bin liranın altında olması halinde 10 bin lirası terkin edilerek kalan kısım tahsil edilecek. Defaten ödeme veya terkin halinde bu alacakların tahsili için açılmış davalar ile yürütülen icra takipleri durdurulacak. Taksitle ödeme halinde ise ödeme süresince dava ve icra takipleri geri bırakılacak. Davanın durdurulması veya takibin geri bırakılması zaman aşımı sürelerini durduracak” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here