“Böyle giderse terzilik yok olacak”

0
266

ÖZEL HABER – Balıkesir Terziler Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Kazım Avcı, oda üyelerinin sorunlarını ve beklentilerini anlattı. Avcı, bakanlığın terzilik mesleğini yok olmaya yüz tutmuş meslekler arasına almadığını ifade ederek, “Bu şekilde giderse terzilik mesleği de yok olacak” dedi.

4+4+4 eğitim sisteminin sıkıntı yarattığını, terzilerin bu nedenle çırak bulamadığını söyleyen Avcı, “Kimse terzilik mesleğini öğrenmesi için kızını, oğlunu terzinin yanına çırak olarak vermiyor” diye konuştu.

“GENÇLER SANATA SOĞUK BAKIYOR”

Terziye çırak olmak için gelenlerin önce ücreti sorduğunu anlatan Terziler Odası Başkanı Kazım Avcı, “Çocuklar sanata, mesleğe soğuk bakıyor” diye konuştu. Sanatkar yetiştirmek için açılan Meslek Liselerinin alt yapılarının olmadığını öne süren Avcı, “Mesleği özendirmek için devletin teşvikler vermesi gerekiyor. Devlet, dükkan açana sıfır faizli kredi vermeli. Yeni dükkan açanlar SGK priminden ve vergiden muaf tutulmalı. Yine bu esnafa kira desteği verilmeli” dedi.

“GENÇLERİN GİYİM ZEVKİ YOK”

Avcı, gençlerin giyim zevkinin kalmadığını öne sürerek, “Gençlerin giyim zevki kalmadı. Eskiden yırtık giymek ayıptı. Şimdi moda oldu. Yırtık elbise, pantolon giymek için özel sistemler geliştirildi. Eskiden giyerek eskirdi. Şimdi giymeden makinede eskitiyorlar. Bu nasıl bir zevk anlamıyorum. Eskiden insanlar bayramlarda takım elbiseli kravat ile gezerdi. Şimdi eskilerle giyiniyorlar. Böyle moda mı olur. Çözebilmiş değilim” dedi.

“ÜYELERİMİZ BAĞKUR PRİMİNİ ÖDEYEMİYOR”

Meslektaşlarının ekonomik sıkıntı içinde olduğunu belirten Avcı, yeni işyeri açanların kira, vergi, elektrik, sigorta primi öderken zorlandığını söyledi. Oda üyelerinin yüzde 90’nın Bağkur primlerini ödeyemediğini ifade eden Avcı, “Bağkur primi yüksek. Emekli maaşı az. Asgari ücretliye yüzde 50 zam verildi. Emekliye yüzde 20. Adalet bunun neresinde” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here