“Bu fırsatı kaçırmayın”

0
80

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Başkanı Ertuğ Aslan, hükümetin gündeminde olan devlete olan borçlar yeniden yapılandırılması çalışmalarını değerlendirdi. Aslan, yapılan çalışmayı Cumhuriyet tarihinin en büyük affı olarak niteledi.

Vergi mükelleflerinin gözünün kulağının bu açıklama da olduğunu ifade ederek, “Firmalar vergi, SGK, ceza gibi borçları yapılandıracak ve stok, kasa ve matrah artırımı ile kendilerini bir nevi sigortalandıracak. Bu durum biz meslek mensuplarını çok memnun etmese de vergi mükelleflerine fayda sağlayacak bir mekanizma. Ayrıca taksitli olması ve peşin ödemelerdeki yaratacağı avantajlar da çok önemli. Kaçırılmayacak bir fırsat olarak görüyorum” dedi.

“BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRILACAK”

Devlete olan borçların yeniden yapılandırılacağını belirten BSMMMO Başkanı Ertuğ Aslan, yapılacak çalışma ile vatandaşların devlete olan vergi, ceza ve prim borçları için yeni bir yapılandırma paketinin geleceğini ifade etti. Aslan, “Buna göre vatandaşların 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan tüm borçları, yeniden yapılandırılacak” diye konuştu.

“31 ARALIK 2022’YE KADAR DEVLETE OLAN TÜM BORÇLARI KAPSAYACAK”

2016 ile 2021 yılları arasında 3 kez af ve yapılandırma, 2 kez de sadece yapılandırmayı ilgilendiren kanunun devreye alındığını anımsatan Aslan, “Yeni paketle 31 Aralık 2022’ye kadar devlete olan tüm borçların yeniden yapılandırılması öngörülüyor. Buna göre 31 Aralık 2022’ye kadar devlete olan tüm borçlar yapılandırılacak. Vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve idari cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak. Anapara borcuna eklenen faiz ve gecikme faizi borçları önemli ölçüde silinecek. Önceki yapılandırmalarda olduğu gibi peşin ve taksitli ödeme imkanı getirilecek. Yapılandırma paketinin işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor. Paket kapsamında; şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı sağlanacak. Peşin ödeme halinde yüzde 90’a kadar borçların silinmesi, belirli tutarın altında olan borçların ise tamamının silinmesi ön görülüyor” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here