Bu projede hem üretim hem istihdam var

0
302

Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, “4:0 Sanayi İçin Dijital Eğitimi” projesiyle hem dijital teknoloji kullanarak eğitim kalitesini arttırıyor hem de nitelikli iş gücü hedefi ile istihdama katkı sağlıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinesinde, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Mali Destek Programı kapsamında desteklenen proje ile Balıkesir Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin istihdama yönelik; grafik tasarım, ciltleme ve baskı dizayn eğitimleri almaları sağlanıyor.

Kurulan atölyede teknolojik dijital baskı makineleri ile reklam materyali, davetiye, dergi ve kitap basımları yaparak satış yapan okul, sektördeki boşluğu da dolduruyor.

“KALİFİYE ELEMAN YETİŞİYOR”

Proje kapsamında matbaa faaliyetlerinin dijital teknolojiye geçişinin sağlanması amaçlanırken verilen eğitimler ile mezun olan öğrenciler sadece Balıkesir’de değil Bölgede de avantajlı konuma geliyor.

Öğrencilerin tasarımdan üretime tüm süreçleri öğrenerek nitelik kazanmaları ile sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiyeli ara eleman açığı azalıyor.

“3 MİLYON LİRA CİRO YAPILDI”

Reklam materyali, davetiye, dergi ve kitap gibi ürünlerin basımından öğrencilerin harçlıklarını da çıkaran okul, proje ile bu zamana kadar 3 milyon lira ciro yaparak döner sermayesine de büyük katkı sağladı.

918 bin TL bütçeli proje için Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan 820 bin TL destek alan okul, nitelikli iş gücü yetiştirmeye devam ederken bölgede yer alan kamu kurumlarının ve matbaaların da taleplerini karşılamaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here