CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın: Ayçiçeği üreticisinin durumu vahim

0
56

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ak Parti iktidarının ayçiçeği üreticisini ortada bıraktığını iddia etti. Akın, “Üreticinin durumu vahim. Balıkesir ayçiçeği üreticisi fiyatın 8 liraya kadar gerilemesi ile zarar ediyor. Ayçiçek üreten çiftçi resmen cezalandırılıyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçilere ‘Bir karış yeri boş bırakmasınlar, biz arkalarındayız’ dediği günden bu yana çiftçilerin daha çok sahipsiz bırakıldığını iddia etti.

Balıkesir’de ayçiçeği üreticisinin isyan ettiğini belirten Milletvekili Akın, “Çiftçimiz Ak Parti iktidarını dinledi. Her tarafı ekti. Karşılığını alabildi mi? Hayır. Trakya Birlik 40 yağ oranı alış fiyatı 12 lira ama ortağı çiftçiden alıyor. Ortağı olmayan çiftçiye kapı kapalı. Balıkesirli ayçiçeği üreticisine kapı kapalı. Fiyatlar çok düşmüş durumda. 8 lirayı görmüş durumda çünkü tüccar fırsatçılık yapıyor. Ayçiçek üreticisinin durumu vahim. Çiftçimiz, alın teri döküyor ama karşılığını alamıyor” dedi.

“AYÇİCEĞİ FİYATLARI ARTIRILMALI”

Sezon boyunca iki kattan daha fazla artan girdilerin yanında gübre fiyatlarının ortalama dört, mazot fiyatlarının da ortalama üç kat artış gösterdiğini kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Ayçiçeği üretiminde istikrarın sağlanması ve maliyetleri artan üreticilerin zarar etmemesi için açıklanan fiyatların yeniden gözden geçirilerek artırılması gerekiyor. Ak Parti iktidarının yanlış tarım politikaları nedeniyle ayçiçeği üretimi ülke ihtiyacını karşılamada yetersiz kalıyor. Bunun için de ithalata başvuruluyor. Yanlış politikaların sonucunda ekim alanları daraldı. Üretici ayçiçeği ekmek istemiyor. Çünkü kazanmıyor. Ülkemiz ayçiçeğinde başlıca ithalatçı ülkeler arasında yer aldı. Ayçiçeği stratejik bir üründür. Bunu henüz anlayamayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Çiftçiye ‘Siz ekin bir arkanızdayız’ diyerek sonrasında da çiftçiyi desteklemeyerek yarı yolda bırakan Ak Parti iktidarı artık yolcudur. Çiftçimiz fiyat ve alım garantisini ile bizim iktidarımızla zarar etmeyecek. Ayçiçeği Toprak Mahsulleri Ofisi vasıtasıyla devlet müdahale alımı kapsamına alınacak. Prim, mazot ve gübre destekleri artırılarak devam ettirilecek” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here