“Çiftçinin hali duman, ürettikçe batıyor”

0
40

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, yaptığı açıklama ile hayvan üreticilerinin içinde bulunduğu sıkıntılara dikkat çekti. Şehirli, “Çiftçi, ürettikleri malın karşılığını alamıyor. Çiftçi ürettikçe batıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türk besicisinin teknik olarak üretebilme kapasitesine sahip olmasına karşın, ürettiği malın karşılığı olan değeri göremediği için üretime ara vermek üzere olduğunu belirten Şehirli, kesime devam ettiğini belirtirken, “Üretici maliyeti 120 olan etin kilosunu 100 liraya satmak zorunda kalmış. Tekrar üretime girmek yerine sermayelerini korumak için hayvanlarını kesiyorlar” diye konuştu.

ŞEHİRLİ’DEN İTHALAT VURGUSU

Şehirli, disiplinli ve taban fiyatı uygulamasına dayanan bir üretim modeline geçilmemesi halinde tarıma dayalı ürünlerdeki fiyatların katlanarak artacağını ifade ederek, “Çiftçimizin ifadesi net, üretimi etkileyen ürünlerin taban fiyatlarını bilse çiftçi yani neyi kaça üreteceğini bilse üretime devam edebilecek. Ama bu yetmezmiş gibi sırtında ithalat sopası var. 120 liraya mal ediyor, ithalat başlıyor, çiftçi 120 liraya mal ettiğini 90 liraya anca satabiliyor” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ ÜRETEREK BATAR HALE GELDİ”

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Ak Parti iktidarının uyguladığı yanlış tarım politikaları sonucunda çiftçilerin üretemez hale geldiğini ifade etti. “Çiftçi üreterek batar hale geldi” diyen Şehirli, Çiftçinin, besicinin her geçen gün geriye gittiğini ileri sürdü. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here