Düğün hazırlığında olan çiftlere sahte altına karşı uyarı

0
153

ÖZEL HABER – Çarşı merkezinde bulunan kuyumcular, havaların ısınmasıyla birlikte düğün hazırlığında olan çiftleri sahte altına karşı uyardılar. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bölgede altına rağbetin arttığını ve yeni evlenen çiftler için de altınlarını güvenilir Kuyumculardan alması tavsiye edildi.

Son zamanlarda piyasaya demo altının sürülmekte olduğu öne sürüldü. Yaşanan bu gelişmeleri Çarşı Merkezinde Savaştepe Kuyumcusu adlı İşyerinin sahibi Mustafa Toksal ile konuştuk. Toksal, Gram altının çeyreğinin 230 liradan satıldığını söyledi.

Geçmiş yıllarda en yaygın hediyenin küçük altın olduğunu belirten Toksal, “O dönemde küçük altın herkesin bütçesine uygundu. Şimdi küçük altın almak zorlaştı” dedi.

Alım gücü  Asgari ücretin 3 tane küçük altın yaptığını, bu nedenle kimsenin küçük altın götüremediğini anlatan Toksal, “Fiyatların artmasından dolayı alım gücü düşük insanlar, en uygun fiyatlıyı aramaya başladı. Bu da kötü niyetlilerin kapısını aralıyor. Çeyrek altın ve türevlerinin tedarikçisi Devletin Darphanesidir. Her şeyin kalpazanı olduğu gibi altının da kalpazanları var. Fiyat rekabeti yapamayan esnaflar, bu tip altınlara yönelebiliyor. Aynı şekilde gram altın fiyatının alım gücüne oranla yüksek kalması bilezik ve diğer takılarda olması gereken ayardan daha düşük ayarda ürünlerin yapılıp,  satılmasına yol açıyor” dedi.

“Tecrübe önemli”

Toksal, son zamanlarda açılan Kuyumcuların yeterli eğitim ve tecrübe sahibi olmamalarını, devletimizin de açan kişilerde yetkinlik ve tecrübe aramamasının, bu Kuyumcular üzerinden tüketicilerin mağdur yol açtığını söyledi. Toksal, “Tüketiciye tavsiyem, yıllar içerisinde kendini kanıtlamış, istikrarlı, güvenilir iş yerlerinden alış veriş yapmalarıdır” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here