“e-Faturaya geçiş şartları değişti”

0
116

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Özgür Tükel, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile elektronik faturaya geçiş şartlarının değiştirildiğini söyledi.

2014 yılında 25 milyon lira ve üzeri yıllık cirolu firmalar için başlayan e-fatura zorunluluğunda, 2021 yılında 4 milyon liraya gerilediğini, bu ücretin 2022 yılında da üç milyon liraya düştüğünü anımsatan Tükel, “e-Fatura zorunluluğu sadece ciro kriterine bağlı olmaktan çıktı. Herhangi bir ciro limiti olmadan ya da düşük cirolara sahip birçok sektör e-fatura zorunluluğu kapsamına girdi. 2014 yılında alkollü, kolalı ve gazlı içecek sektöründeki üretici ve dağıtıcılarla başlayan benzin istasyonları, sebze meyve halcileri, demir çelik gibi değerli maden üreticileri, ihracatçı ve ithalatçıları, eczaneler, optisyenler gibi tüm SGK ile iş yapan sağlık işletmelerine kadar uzandı” bilgisini verdi.

“KAPSAM GENİŞLEDİ”

1 Temmuz itibarıyla tüm otellerle cirosu bir milyon lirayı geçen tüm galericiler, emlakçılar, müteahhitler ve e-ticaretçilerin de e-fatura sektörel  zorunluluk kapsamına girdiğini anlatan Tükel, şunları söyledi:

“Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yayımladığı Vergi Usul Kanunu’nun tebliği taslağına göre elektronik faturaya geçiş zorunluluğu şartlarında değişiklikler yapıldı. GİB tarafından belirlenen şartlara uyan işletme ve şirketler elektronik fatura uygulamasına geçmek zorundalar.

1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren e-faturaya geçecek olanlar: 2021 yılı cirosu 4 milyon lira ve üzeri olanlar, 2020 veya 2021 hesap  dönemleri için 1 milyon lira ciroya sahip olan; Kendilerine veya aracı hizmet sağlayıcılarına ait internet sitelerinde veya diğer her türlü elektronik ortamda mal veya hizmet satışı gerçekleştirenler, Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden yatırım ve/veya işletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmeleri.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here